REKLAMA

Rewolucja Francuska jako dżihad

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 08:00
- La Fayette czy Kościuszko brali udział w wojnie religijnej. Dla nich rewolucja amerykańska była obroną raju - uważa historyk Adam Zamoyski.
Audio
  • Adam Zamoyski o "świętym szaleństwie" (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Adam Zamoyski to autor wielu cenionych prac na temat historii Polski i świata, w szczególności XIX wieku
Adam Zamoyski to autor wielu cenionych prac na temat historii Polski i świata, w szczególności XIX wiekuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jego opublikowana właśnie książka "Święte szaleństwo" to krytyczna analiza fenomenu rewolucji, które w latach 1776-1871 zmieniły oblicze świata.

- Główną zarazą nowoczesności są inteligenci, którzy najpierw ośmieszyli chrześcijaństwo, by potem zastąpić je nową, absurdalną religią: kultem człowieka - wyjaśniał Adam Zamoyski. Na potwierdzenie przytoczył opisy bałwochwalczego kultu bohaterów Rewolucji Francuskiej. A powszechną w Europie fascynację Wielką Rewolucją tłumaczył zaślepieniem, które dziś możemy obserwować u europejskich zwolenników... Państwa Islamskiego.

Zdaniem historyka główne plony tego "świętego szaleństwa" to okrutne zbrodnie, ale też - zabawne nieraz - absurdy: Haitańczycy próbujący wyzwolić Grecję, komendant Bastylii starający się bezskutecznie wpuścić rewolucjonistów do budynku, czy fałszowana naprędce literatura narodowa.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: Adam Zamoyski (historyk, publicysta)

Data emisji: 21.03.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/ag

Czytaj także

Ludwik XVI – człowiek, którego jedyną winą było to, że został królem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 06:05
Był władcą, który nie sprostał wymaganiom czasów, w których przyszło mu żyć. Rewolucja 1789 roku zmiotła go z tronu i zaprowadziła na gilotynę. Jej pocałunek poczuł 225 lat temu, 21 stycznia 1793.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oliver Cromwell - zawisł na szubienicy dwa lata po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 07:00
Uznany przez BBC za jednego ze 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszechczasów, polityk, jedna z głównych postaci angielskiej wojny domowej. Dwa lata po śmierci jego ciało wyjęto z grobu i zbeszczeszczono.
rozwiń zwiń