Polskie Radio
Section05
Rewolucja Francuska

Prof. Andrzej Gil: chodzi o całkowitą zmianę tożsamości społecznej

O przemianach społecznych i obyczajowej rewolucji mówił w Polskim Radiu 24 politolog i historyk prof. Andrzej Gil. - Chodzi o całkowitą zmianę tożsamości społecznej – od seksualności jednostki aż do zupełnej zmiany społeczeństwa jako takiego. Według promotorów tej idei ma się to dokonać w rewolucyjny właśnie sposób - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rewolucja Francuska społeczeństwo Antoni Trzmiel

Laki. Islandzki wulkan, który zmienił historię Europy

Miliardy ton lawy płynącej ze stu trzydziestu kraterów to był zaledwie początek. Przez osiem miesięcy z ogromnego pęknięcia w ziemi wydobywała się chmura trującego gazu. Skutki kataklizmu odczuł prawie cały świat. Erupcja mogła wpłynąć na wybuch rewolucji francuskiej i na to, że Islandczycy zapomnieli, jak się tańczy.
Zobacz więcej na temat:  klimat Rewolucja Francuska Islandia erupcja wulkanu natura katastrofa zima klęska żywiołowa rolnictwo taniec HISTORIA

Ekspert: chadecja zaproponowała wizję sprawiedliwego rozwoju

- Chadecja stworzyła dwa najwspanialsze pomysły po II Wojnie Światowej które miały odsunąć widmo kolejnej wojny; integrację europejską, działo Roberta Schumana i ideę socjalnej gospodarki rynkowej Konrada Adenauera i Ludwiga Erharda – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Drozdek, socjolog, ekspert Centrum Myśli Chrześcijańsko-Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Europa Zachodnia Rosja demokracja Francja Rewolucja Francuska

"Życie z duszą czy bez". Spór o rewolucję francuską

Rewolucja Francuska, mimo że niosła na swoich sztandarach szczytne hasła "Wolość, równość, braterstwo" jednocześnie była zbrukana krwią. Jej dziedzictwo zmieniło myślenie o społeczeństwie i człowieku. W audycji "Życie z duszą czy bez" o przełomie jaki wówczas  nastąpił w rozumieniu świata rozmawiali Filip Memches i Paweł Grad, filozof, redaktor kwartalnika "Christianitas".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Europa Zachodnia Rosja demokracja Francja Rewolucja Francuska

Spór o oświecenie. Jakie idee epoki przetrwały do dziś?

Czym jest oświecenie? Pytał niegdyś Immanuel Kant. Wydaje się, że pytanie to należy postawić raz jeszcze, bowiem o te epokę toczą się zaciekłe spory. Jak było naprawdę? By odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć do książki „Drogi do nowoczesności” Gertrudy Himmelfarb, która ukazał się na polskim rynku. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym prof. Agnieszka Nogal, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 oświecenie HISTORIA Rewolucja Francuska Karol Marks filozofia literatura

228. rocznica zburzenia Bastylii. Święto Narodowe Francji

- Cała symbolika współczesnego państwa francuskiego jest oparta na symbolice rewolucyjnej. Jak więc mówić o czarnych kartach rewolucji skoro całe państwo opiera swój mit założycielski na rewolucji? – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego, autor przekładu książki Francois Souchala pt. "Wandalizm rewolucji" dr Paweł Migasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Francja Rewolucja Francuska Paryż