Kim Philby. Superprodukt wywiadu sowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 17:09
"Szpiedzy to ludzie o wyjątkowym talencie do błędnego zapamiętywania faktów z przeszłości" - czytamy w książce Bena Macintyre'a, która była punktem wyjścia do dyskusji w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
Audio
  • O tajemnicach szpiegowskiej siatki opowiadają prof. Mirosław Minkina i dr Marek Szopski (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka
Fragment okładki książki  Szpieg wśród przyjaciół Bena Macintyrea
Fragment okładki książki "Szpieg wśród przyjaciół" Bena Macintyre'aFoto: materiały prasowe

"Chłopcy, jesteście bardzo zdolni, rzucajcie swoje poglądy lewicowe, stańcie się prawicowcami natychmiast i postarajcie się wniknąć w struktury rządowe, zajmując jak najwyższe stanowiska" – mówił oficer Otto Arnold Deutsch, główny werbownik nowych agentów sowieckiego wywiadu, który stworzył słynną "piątkę z Cambridge". 

Jednym z jej członków był Kim Philby - historyczny szpieg, bohater książki "Szpieg wśród przyjaciół" Bena Macintyre'a. 

- Dla Kima Philby'ego czymś wielkim było popieranie komunizmu i zdrada systemu klasowego, dość mocno zhierarchizowanego w Wielkiej Brytanii, podzielonej na ludzi biednych, średnich i bogatych. Z tą segregacja klasową Philby się nie zgadzał - opowiadał w audycji prof. Mirosław Minkina

Natomiast dr Marek Szopski stwierdził: - Aby zostac szpiegiem, trzeba być umiejscowionym już w tym środowisku. To osoby, które rokują powodzenie, psychologiczne, bo umieszczenie osoby z zewnątrz jest mało prawdopodobne.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Mirosław Minkina (profesor nadzwyczajny, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach) i dr Marek Szopski (starszy wykładowca w Zakładzie Kultury Krajów Anglosaskich Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 9.07.2016

Godzina emisji: 16.00

ob/bch

Czytaj także

John le Carré. Pisarz w krainie szpiegów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 14:30
– John le Carré pisze o świecie, w którym wszystko jest wątpliwe, a gra wywiadów tak się zaplątała, że nie można już wierzyć nawet sobie – mówił krytyk literacki Jacek Szczerba.
rozwiń zwiń