Kolekcja wszystkiego. Wiedeński skarbiec sztuki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 17:00
– Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu powstało bardzo późno jak na europejskie standardy, w momencie, który można określić jako apogeum kolekcjonerstwa habsburskiego – mówiła historyk sztuki prof. Dorota Folga-Januszewska.
Audio
  • Kolekcja wszystkiego. Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Gmach Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
Gmach Muzeum Historii Sztuki w WiedniuFoto: Donatas Dabravolskas/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Wieden s mini.jpg

– Wcześniej przez 400 lat, właściwie bez żadnych przerw, nie licząc trzech kryzysów polityczno-wojennych, które dla zbiorów rozwiązały się zresztą dość szczęśliwie, trwał zupełnie niepowtarzalny w Europie proces świadomego gromadzenia i tworzenia kolekcji wszystkiego – opowiadała badaczka o miłości Habsburgów do wybitnych dzieł sztuki.

O otwartym w 1891 r. wiedeńskim Kunsthistorisches Museum, któremu prof. Dorota Folga-Januszewska poświęciła książkę "Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Arcydzieła malarstwa", rozmawialiśmy także z historykiem sztuki i muzealnikiem prof. Michałem Woźniakiem.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Goście: prof. Dorota Folga-Januszewska (historyk sztuki, muzeolog, krytyk sztuki, prezydent Polskiego Komitetu Narodowego ICOM, zastępca dyrektora Muzeum Pałacu w Wilanowie), prof. Michał Woźniak (historyk sztuki, muzealnik, wykładowca w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy)

Data emisji: 28.01.2017

Godzina emisji: 16.00

mc/mk