REKLAMA

Orszak Trzech Króli."To nauka, że mędrcem może być każdy"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 17:30
- W historii Trzech Króli zadziwiające jest to, że to nie kapłani na dworze Heroda docierają z wizytą do nowo narodzonego Jezusa. Dzielący 7 km do Betlejem dystans przemierzają jedynie mędrcy – powiedział ks. Piotr Gaś.
Audio
  • Andrzej Kalinowski, ks. Piotr Gaś i ks. prof. Jan Andrzej Kłoczowski o znaczeniu Święta Trzech Króli (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Jak podkreślił goszczący w Dwójce proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Warszawie, historia przedstawiona w Ewangelii wg św. Mateusza ukazuje, że oprócz wiedzy teologicznej równie istotne są nasze czyny w życiu codziennym. Już w Starym Testamencie słowo "mędrzec" odnoszono nie tylko do uczonych w piśmie, ale także do tych, którzy swoją postawą w trudnych sytuacjach, pokazują, że są ludźmi wielkiego formatu – dodał ks. Piotr Gaś.

Jakie jeszcze nauki może wyciągnąć z Mateuszowej opowieści o Trzech Królach, czy było ich rzeczywiście trzech, i dlaczego w zachodnim chrześcijaństwie doszło do "mcdonaldyzacji" uroczystości Objawienia Pańskiego? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Andrzej Kalinowski (Fundacja Sąsiedzi), ks. Piotr Gaś (Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Warszawie) i ks. prof. Jan Andrzej Kłoczowski (teolog, filozof, publicysta)

Data emisji: 06.01.2018

Godzina emisji: 16.00

mz/ac

Czytaj także

Na początku Trzej Królowie nie byli królami

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 12:30
Co ciekawe, nie zawsze było ich też trzech. - W katakumbach wczesnochrześcijańskich Jezusowi pokłon składają czasem cztery, a czasem dwie postaci - o motywie Trzech Króli w sztuce mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń