X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teatr świata. Mapy, które tworzą historię

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 16:24
W audycji szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego człowiek chciał opisać nie tylko swoje bliskie otoczenie, ale i to, do którego jego wzrok nie sięgał.
Audio
  • Teatr świata. Mapy, które tworzą historię (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
zdj. ilustracynje
zdj. ilustracynjeFoto: shutterstock.com

Niektórzy badacze twierdzą, że tworzenie map jest starsze od sztuki pisania. Pierwsze mapy przedstawiały nie Ziemię a niebo. Najstarsza mapa terenu wyryta na kamieniu, który mieści się w dłoni - liczy prawie 14 tys. lat - przedstawia góry i wijące się rzeki. Słynna mapa Piri Reisa, tureckiego korsarza z XVI wieku pokazuje dokładną linię brzegową Antarktydy, kontynentu, który sami odkryliśmy dopiero w XIX wieku. W XV w. wenecki mnich Fra Mauro sporządził mapę, na której Jerozolima znalazła się w centrum świata, południe zaś umieścił u góry mapy. Dziwne? Tajemnicze?

Pytań, które postawiliśmy gościom audycji jest znacznie więcej. Jak tworzono pierwsze, prehistoryczne rysunki świata? Jaki widzieli świat ludzie, którzy mieszkali w jaskiniach? Jaką funkcję pełniły mapy w zarządzaniu imperiami? Jak zmieniło się nasze spojrzenie na Ziemię w czasach Google Maps?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi Hanna Maria Giza

Goście: prof. Ewa Krzywicka-Blum - geoinformatyk i kartograf, prof. Adam Łajtar – archeolog oraz dr Kazimierz Kozica – kartograf i historyk

Data emisji: 6.10.2018

Godzina emisji: 16.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska bezpłatnie przekaże obywatelom mapy geologiczne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 12:12
Polska jest pierwszym na świecie krajem, który bezpłatnie przekazuje obywatelom mapy geologiczne Polski w skali 1:50 000 z objaśnieniami tekstowymi. Wykonali je naukowcy z Państwowego Instytut Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego. Mówił o tym w programie Czas na naukę Andrzej Rudnicki (Państwowego Instytut Geologiczny).
rozwiń zwiń