Teatr świata. Mapy, które tworzą historię

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 16:24
W audycji szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego człowiek chciał opisać nie tylko swoje bliskie otoczenie, ale i to, do którego jego wzrok nie sięgał.
Audio
  • Teatr świata. Mapy, które tworzą historię (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
zdj. ilustracynje
zdj. ilustracynjeFoto: shutterstock.com

Niektórzy badacze twierdzą, że tworzenie map jest starsze od sztuki pisania. Pierwsze mapy przedstawiały nie Ziemię a niebo. Najstarsza mapa terenu wyryta na kamieniu, który mieści się w dłoni - liczy prawie 14 tys. lat - przedstawia góry i wijące się rzeki. Słynna mapa Piri Reisa, tureckiego korsarza z XVI wieku pokazuje dokładną linię brzegową Antarktydy, kontynentu, który sami odkryliśmy dopiero w XIX wieku. W XV w. wenecki mnich Fra Mauro sporządził mapę, na której Jerozolima znalazła się w centrum świata, południe zaś umieścił u góry mapy. Dziwne? Tajemnicze?

Pytań, które postawiliśmy gościom audycji jest znacznie więcej. Jak tworzono pierwsze, prehistoryczne rysunki świata? Jaki widzieli świat ludzie, którzy mieszkali w jaskiniach? Jaką funkcję pełniły mapy w zarządzaniu imperiami? Jak zmieniło się nasze spojrzenie na Ziemię w czasach Google Maps?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi Hanna Maria Giza

Goście: prof. Ewa Krzywicka-Blum - geoinformatyk i kartograf, prof. Adam Łajtar – archeolog oraz dr Kazimierz Kozica – kartograf i historyk

Data emisji: 6.10.2018

Godzina emisji: 16.00

mko/pg

Czytaj także

Polska bezpłatnie przekaże obywatelom mapy geologiczne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 12:12
Polska jest pierwszym na świecie krajem, który bezpłatnie przekazuje obywatelom mapy geologiczne Polski w skali 1:50 000 z objaśnieniami tekstowymi. Wykonali je naukowcy z Państwowego Instytut Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego. Mówił o tym w programie Czas na naukę Andrzej Rudnicki (Państwowego Instytut Geologiczny).
rozwiń zwiń