X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polscy zesłańcy na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 14:39
Bohaterami audycji byli mniej znani, ale bardzo zasłużeni dla nauki i rozwoju syberyjskich ziem, zesłani tam przez władze carskie Polacy.
Audio
  • Polscy zesłańcy na Syberii (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Jacek Malczewski Na etapie
Jacek Malczewski "Na etapie"Foto: Wikimedia/domena publiczna

Polscy zesłańcy na Syberii wyróżniali się na rosyjskim tle wykształceniem i znacznie wyższym stopniem cywilizacji.  Władze carskie z premedytacją niejednokrotnie wykorzystywały ich jako pionierów kolonizacji podbitych przez Rosję terytoriów. Nie do przecenienia jest także wkład polskich zesłańców w drugiej połowie XIX wieku w działalność badawczo-naukową tych ziem.

O niektórych wybitnych postaciach, jak Bronisław Piłsudski, Jan Czerski czy Benedykt Dybowski, sporo wiemy. Innych prawie nie znamy. I właśnie o tych mniej znanych -  jak Aleksander Czekanowski, podróżnik i geolog, Wiktor Godlewski, przyrodnik, ornitolog, technik, badacz Bajkału, Michał Jankowski, przyrodnik, Wacław Sieroszewski, pisarz, badacz, etnograf Syberii - rozmawialiśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście audycji: Wojciech Lada (dziennikarz, autor m.in. książki "Pożytki z katorgi"), dr Jan Trynkowski (historyk) i prof. dr hab. Wiesław Caban (historyk)

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 16.00

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyrwani z dotychczasowego świata. Powieści o wywiezionych na Syberię

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 23:00
- Wyrwanie z łóżek i zmiażdżenie ich dotychczasowego świata oraz wywózka w nieznane - to chyba najbardziej przerażające aspekty tych wszystkich historii – powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Paszyńska, pisarka, autorka m.in. książek przedstawiających losy rodzin wywożonych na Syberię.
rozwiń zwiń