Tajemnicza egipska śpiewaczka

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 18:38
W Dolinie Królów archeolodzy natrafili niedawno na starożytny grobowiec, w którym odnaleziono trumnę Nehmes Bastet, śpiewaczki. O zagadkach związanych z tym odkryciem opowiadali w Dwójce światowej sławy polscy uczeni.
Audio
Egipt. Dolina Królów
Egipt. Dolina KrólówFoto: fot.Wikipedia

Odkrycie

- W grobie znaleziono naczynia z czasów XVIII dynastii – mówił dr Zbigniew Szafrański. - Stella wygląda na czasy XXII dynastii, a sama mumia na czasy XXIII dynastii. Wiemy to z badań porównawczych.

- Fakt znalezienia kilku naczyń z XVIII dynastii świadczy o tym, że w grobie tym był inny pochówek, a grób został okradziony. Nehmes Bastet została złożona w tym starym, opuszczonym "rupieciu" – interpretuje prof. Myśliwiec. – W owym czasie Dolina Królów była doliną królów tylko z nazwy. Poza grobowcem Tutenchamona nie było już wówczas żadnej mumii królewskiej.

Kim była Nehmes Bastet?

- Nie wiem, co on śpiewała, ale miała tytuł "śpiewaczki" – mówił prof. Karol Myśliwiec. – Gdybyśmy to wiedzieli, bylibyśmy najszczęśliwszymi ludźmi pod Słońcem. Wiemy, co śpiewał Harfiarz, ale co Śpiewaczka, nie wiemy. Może nuciła coś pod nosem, albo w ogóle nic, tylko pochodziła z dobrego domu i musiała wykonywać jakieś szlachetne zajęcie: być kapłanką albo śpiewaczką, albo "ornamentem" (tak nazywano kapłanki Hathor).

Bastet to lokalna bogini miejscowości, którą grecy nazywali Bubastis. Znajduje się niemal w środku delty Nilu. Bastet odgrywała poważną rolę, w lokalnych panteonach bywała nawet małżonką boga naczelnego. Czczona była wszędzie. Nesmet Bastet była zapewne związana z sanktuarium, jej związki z dworem są nieznane.

- Wszystko, co nam się wydaje, ze wiemy o tej kobiecie może się okazać całkowitą nieprawdą! Po pierwsze stela, która o niej mówi, może znalazła się tam przypadkiem i dotyczyć zupełnie innej kobiety. Po drugie sarkofag ma kształt typowy dla XXII dynastii, ale nie wiemy, czy tam jest napis. Jeżeli jest, to wtedy nie ma wątpliwości, że ten sarkofag został wykonany dla takiej właśnie pani. Ale czy to jej kości są złożone w środku? A może tam nie ma żadnych kości? Już nieraz się okazywało, że w środku pięknie zapieczętowanych trumien nie ma nic…! A jeśli są kości, to czyje? Czy na pewno kobiety – dorosłej kobiety?

 

W audycji Hanny Marii Gizy prof. Karol Myśliwiec i dr Zbigniew Szafrański opowiadali o niekrólewskich pochówkach w Dolinie Królów i o działalności polskich misji archeologicznych w Egipcie. Zapraszamy do słuchania!

Czytaj także

Jedyny nie-królewski grobowiec w Dolinie Królów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 18:40
Egipscy i szwajcarscy archeolodzy natrafili w Dolinie Królów na grobowiec pieśniarki.
rozwiń zwiń