Tragiczne dzieje Joanny Szalonej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 19:30
Historia nieszczęśliwej królowej bez skrupułów wykorzystanej przez swą rodzinę – ojca, męża i syna. Joanna Kastylijska przeszła do historii pod przydomkiem Szalonej - ale czy słusznie został on jej nadany?
Audio
F.P. Ortiz: Joanna Szalona (fragm.)
F.P. Ortiz: Joanna Szalona (fragm.)Foto: wikipedia, domena publiczna

Joanna Kastylijska była uzdolniona muzycznie i pięknie tańczyła. Dało jej to zgrabną figurę i wdzięk poruszania się. Wykształcona, władała łaciną i francuszczyzną. Joanna miała w sobie to "coś".

J.
J. de Flandes: Joanna Kastylijska

Miała też iluzoryczne szanse na koronę hiszpańską: jej starsze rodzeństwo pozostawało w związkach małżeńskich i miło pierwszeństwo do tronu. Filip Piękny zapałał jednak do Joanny fizycznym pożądaniem i zażądał natychmiastowego zawarcia małżeństwa. Joanna nie mogła oprzeć się czarowi Filipa.

- A potem, od  1497 roku, miała miejsce seria tajemniczych zgonów – mówił w audycji dr Filip Kubiaczyk . – Najpierw umarł brat Joanny Jan, potem siostra Izabela. Jej syn Michał zmarł w wieku dwóch lat. Był to dziedzic korony hiszpańskiej i portugalskiej, uosobienie marzenia o unii iberyjskiej.

W tej sytuacji Joanna została sukcesorką tronu Kastylii. Przypadek czy palec boży? W owych czasach śmiertelność noworodków była duża, a i zakażenia okołoporodowe częste (Izabela zmarła w połogu).

Joanna była również dziedziczką tronu Aragonii, jednak w tym kraju nie akceptowano kobiet na tronie. Mimo to miała ona szansę na rządy i w Aragonii – dlatego też musiała zostać odsunięta od władzy…

Małżeństwo Joanny i Filipa dochowało się sześciorga zdrowych dzieci – wszyscy doszli do dorosłego wieku i do władzy (dość wymienić Karola V, cesarza rzymsko-niemieckiego i króla Hiszpanii). Był to jednak związek, jak byśmy dziś powiedzieli, toksyczny. Filip prowadził własną politykę, usuwał żonę w cień, zdradzał ją i cynicznie korzystał z jej całkowitego oddania…

Zapraszamy do wysłuchania audycji Hanny Marii Gizy.

 



Czytaj także

Jak kultura jest kształtowana przez naukę

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 11:40
- Ludzie kultury często nie zdają sobie sprawy, że w 90 proc. jest ona kształtowana przez naukę. W kulturowym odbiorze przyjmuje się od nauki sygnały, które nie wynikają z jej istoty, są dla niej niejako uboczne - twierdzi ks. prof. Michał Heller.
rozwiń zwiń