Polskie Radio
Section05
noworodek

Tragedia w Czernikach. Policja odkryła ciało trzeciego noworodka. 20-latka z Kaszub usłyszała zarzuty zabójstwa

Jak przekazano, "zarzuty zabójstwa usłyszała 20-letnia kobieta zatrzymana po ujawnieniu ciał trzech noworodków w piwnicy domu w Czernikach w gminie Stara Kiszewa na Kaszubach". Trwa jej przesłuchanie. Wkrótce usłyszy zarzuty również zatrzymany 54-letni ojciec kobiety.
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo POLSKA dzieci noworodek policja prokuratura areszt regiony pomorskie

Bezwzględne dożywocie dla pielęgniarki. 33-latka mordowała noworodki

Lucy Letby, brytyjska pielęgniarka, która mordowała noworodki, spędzi resztę życia w więzieniu. Usłyszała wyrok dożywocia bez możliwości ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie. - W twoich działaniach widać było głęboką złą wolę, graniczącą z sadyzmem - stwierdził sędzia James Goss. - Nie masz wyrzutów sumienia. Nie ma okoliczności łagodzących - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania pielęgniarka szpital noworodek sąd dożywocie Anglia Europa

Minister zdrowia: domykamy kompleksową opiekę nad dziećmi dotkniętymi rdzeniowym zanikiem mięśni

Domykamy kompleksową opiekę nad dziećmi dotkniętymi rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Obecnie każdy noworodek w Polsce, zdiagnozowany w badaniu przesiewowym SMA, ma szanse na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie - powiedział w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski zdrowie zdrowie dziecka noworodek społeczeństwo

"Działamy z powodu głębokiej potrzeby społecznej". Polska Federacja Ruchów Obrony Życia obchodzi 30-lecie

We wtorek mija 30 lat działalności Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zrzeszającej 31 organizacji pro-life. "Chcemy chronić życie i sprawić, by społeczeństwo rozumiało, że jego wartość powinna być najwyższym dobrem" - napisał w okolicznościowym oświadczeniu prezes PFROŻ Jakub Bałtroszewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA planowanie ciąży noworodek aborcja

Punkty w rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Rozwój ruchowy dziecka to proces. Jest on bardzo złożony i zależy od wielu wewnętrznych i zewnętrznych czynników. Najważniejsze z nich to cechy wrodzone, czynniki genetyczne, temperament dziecka, masa , typ budowy ciała oraz doświadczenia docierające do niemowlaka ze środowiska zewnętrznego. Na co rodzic powinien zwracać szczególną uwagę podczas pierwszego roku życia dziecka. Na te pytania odpowiedział Paweł Zawitkowski - fizjoterpaeuta, konsultant Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Poradni Diagnostyki i Terapii Neurologicznej "POLEK". Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  niemowlę noworodek Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam rodzicielstwo

Jak dbać o odporność i rozwój wcześniaków?

Za wcześniaka uważa się noworodka urodzonego między 22, a 37 tygodniem ciąży, natomiast szczególną troskę i uwagę skupia się na dzieciach, które przyszły na świat przed 28 tygodniem ciąży, z masą ciała poniżej 1kg. Wcześniaki wymagają znacznej opieki nie tylko w okresie hospitalizacji, ale też po wypisie ze szpitala, nawet przez kilka lat, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedziały prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, Elżbieta Brzozowska, wiceprezes fundacji Koalicja dla wcześniaka, Bożena Cieślak-Osik, psycholog kliniczny oraz Agata Fandri, muzykoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  noworodek rozwój dziecka niemowlę zdrowie dziecka radio dla dzieci radio bez reklam

Kiedy dziecko rodzi się za wcześnie...

Wcześniactwo jest obarczone ogromnym ryzykiem powikłań. Wcześniak urodzony przed 34. tygodniem ciąży nie ma odruchu ssania, dlatego musi pozostać w inkubatorze i być karmiony przez sondę. Rozwój przedwcześnie urodzonego dziecka zależy od tego, w którym tygodniu ciąży i w jakim stanie się urodziło. Jakie wyzwania mogą czekać na rodziców i mamy wcześniaków?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica noworodek macierzyństwo radio dla rodziców radio bez reklam

Matka pobitego niemowlęcia usłyszała zarzuty. Wobec kobiety zastosowano trzymiesięczny areszt

- Matka dwumiesięcznego niemowlęcia, które w piątek zostało pobite na warszawskim Bemowie, przyznała się do zarzutu dotyczącego znęcania się nad dzieckiem - poinformował prok. Marek Skrzetuski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Wobec kobiety zastosowano trzymiesięczny areszt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura niemowlę dziecko noworodek zatrzymanie areszt Warszawa służby i bezpieczeństwo mazowieckie regiony