Energia pochodzi ze Słońca

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 19:00
Na każdy metr kwadratowy Ziemi średnio pada 260 watów energii. Wykorzystanie tej energii przez człowieka bezpośrednio to melodia przyszłości, ale potrafimy już korzystać z energii spadku wody albo z energii wiatru. Ale woda wyniesiona została a powietrze w ruch wprawione energią pochodzącą z naszej dziennej gwiazdy.
Audio
Energia pochodzi ze Słońca
Foto: NASA/JPL.

Energia może objawiać się w wielu postaciach, takich jak: ruch, ciepło, światło, elektryczność. Definicja energii nie jest prosta dla laika: - Energia to wielkośc skalarna charakteryzująca stan układu fizycznego – mówił w studiu Dwójki zainstalowanym na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik prof. Andrzej Kajetan Wróblewski.

Fascynującą własnością energii jest jej wieczność i niezmienność. Energia nie powstaje z niczego i nie obraca się w nicość – może tylko zmieniać swoją postać.

- Emma Noether (jedna z najgenialniejszych fizyczek w historii) wykryła związek pomiędzy symetrią a wielkościami zachowanymi - zachwyca się prof. Aleksy Bartnik. - Jeśli układ jest niezmienniczy względem przesunięcia w czasie (zachowuje się tak samo dziś, jutro czy za tydzień), to znaczy, ze jest w nim zachowana energia.

A zatem - suma energii układu jest zawsze stała. I to jest nasz problem ze źródłami energii, której używamy na co dzień.

- Potocznie mówimy o zakładach "produkujących energię". To bardzo nieścisłe - podkreśla prof. Stanisław Bajtlik. - Te zakłady niczego nie produkują. One zamieniają jedną formę energii w inną: na przykład energię chemiczną zawartą w węglu czy ropie na energię elektryczną, łatwiejszą w użyciu, łatwiejszą do przesyłania.

Mimo że wiele już energii (!) zużyto na opisanie kolejnych światowych kryzysów energetycznych, energia elektryczna jest jednym z najtańszych towarów na Ziemi. Zapalenie stuwatowej żarówki to koszt 4 groszy na godzinę. Prof. Bartnik zauważył, że taką pracę bez trudu może wykonać człowiek siłą swych mięśni - to obrazuje, jek niezwykle tania jest energia elektryczna. Tańszy jest tylko tranzystor: za złotówkę można kupić milion tych urządzeń.

W audycji Hanny Marii Gizy mówiono o tym, jak zmieniało się pojęcie energii w ciągu wieków, czym jest ciemna energia, czym energia próżni, a czym energia psychiczna, a także o tym, dlaczego energetyka jądrowa jest najbezpieczniejszą z dostępnych nam form pozyskiwania energii elektrycznej.

Przed wejściem na żywo usłyszelismy nagraną wcześniej rozmowę z Magdaleną Fikus-Kryńską, która mówiła o idei Pikniku.

Zobacz więcej o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Czytaj także

Piknik Naukowy i Mazurki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 11:34
Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik zapraszają w sobotę, 12 maja na niezwykłe wydarzenie: największą w Europie plenerową imprezę popularyzującą naukę.
rozwiń zwiń