X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Energia pochodzi ze Słońca

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 19:00
Na każdy metr kwadratowy Ziemi średnio pada 260 watów energii. Wykorzystanie tej energii przez człowieka bezpośrednio to melodia przyszłości, ale potrafimy już korzystać z energii spadku wody albo z energii wiatru. Ale woda wyniesiona została a powietrze w ruch wprawione energią pochodzącą z naszej dziennej gwiazdy.
Audio
Energia pochodzi ze Słońca
Foto: NASA/JPL.

Energia może objawiać się w wielu postaciach, takich jak: ruch, ciepło, światło, elektryczność. Definicja energii nie jest prosta dla laika: - Energia to wielkośc skalarna charakteryzująca stan układu fizycznego – mówił w studiu Dwójki zainstalowanym na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik prof. Andrzej Kajetan Wróblewski.

Fascynującą własnością energii jest jej wieczność i niezmienność. Energia nie powstaje z niczego i nie obraca się w nicość – może tylko zmieniać swoją postać.

- Emma Noether (jedna z najgenialniejszych fizyczek w historii) wykryła związek pomiędzy symetrią a wielkościami zachowanymi - zachwyca się prof. Aleksy Bartnik. - Jeśli układ jest niezmienniczy względem przesunięcia w czasie (zachowuje się tak samo dziś, jutro czy za tydzień), to znaczy, ze jest w nim zachowana energia.

A zatem - suma energii układu jest zawsze stała. I to jest nasz problem ze źródłami energii, której używamy na co dzień.

- Potocznie mówimy o zakładach "produkujących energię". To bardzo nieścisłe - podkreśla prof. Stanisław Bajtlik. - Te zakłady niczego nie produkują. One zamieniają jedną formę energii w inną: na przykład energię chemiczną zawartą w węglu czy ropie na energię elektryczną, łatwiejszą w użyciu, łatwiejszą do przesyłania.

Mimo że wiele już energii (!) zużyto na opisanie kolejnych światowych kryzysów energetycznych, energia elektryczna jest jednym z najtańszych towarów na Ziemi. Zapalenie stuwatowej żarówki to koszt 4 groszy na godzinę. Prof. Bartnik zauważył, że taką pracę bez trudu może wykonać człowiek siłą swych mięśni - to obrazuje, jek niezwykle tania jest energia elektryczna. Tańszy jest tylko tranzystor: za złotówkę można kupić milion tych urządzeń.

W audycji Hanny Marii Gizy mówiono o tym, jak zmieniało się pojęcie energii w ciągu wieków, czym jest ciemna energia, czym energia próżni, a czym energia psychiczna, a także o tym, dlaczego energetyka jądrowa jest najbezpieczniejszą z dostępnych nam form pozyskiwania energii elektrycznej.

Przed wejściem na żywo usłyszelismy nagraną wcześniej rozmowę z Magdaleną Fikus-Kryńską, która mówiła o idei Pikniku.

Zobacz więcej o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piknik Naukowy i Mazurki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 11:34
Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik zapraszają w sobotę, 12 maja na niezwykłe wydarzenie: największą w Europie plenerową imprezę popularyzującą naukę.
rozwiń zwiń