Co jest na zewnątrz wszechświata?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 19:00
– Jest to jedna z najważniejszych odległości we wszechświecie – przypominał w Dwójce prof. Grzegorz Pietrzyński, kierownik zespołu naukowców, który dokonał pomiaru odległości do najbliższej nam galaktyki: Wielkiego Obłoku Magellana.
Audio
  • Rozmowa z prof. Grzegorzem Pietrzyńskim oraz prof. Michałem Różyczką o przełomowym pomiarze odległości do Wielkiego Obłoku Magellana (Dwójka/Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)
Mgławica Carina
Mgławica CarinaFoto: NASA Goddard Photo and Video/Flickr, lic. CC

Od czasu odkrycia ekspansji wszechświata pomiar stałej Hubble’a jest uważany za fundamentalne wyzwanie współczesnej astrofizyki – ujmując rzecz najprościej, wartość ta pozwala na oszacowanie wieku wszechświata, a tym samym i jego wielkości. Największe znaczenie przy określaniu stałej Hubble’a ma obliczenie – jak podkreślił prof. Grzegorz Pietrzyński w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" – jednej z najważniejszych odległości we wszechświecie: odległości do Wielkiego Obłoku Magellana.
– Pomiar odległości do tej galaktyki pozwoli z dużo większą dokładnością wyznaczyć stałą Hubble’a , a co za tym idzie: ustalić, w  jakim tempie rozszerza się nasz wszechświat – opowiadał polski uczony. – Poza tym stała Hubble’a wchodzi też w skład równań, które opisują wszechświat. Jeśli chcemy je rozwiązać, poznać ewolucję wszechświata, jego przeszłość, oraz przyszłe losy, musimy tę stałą poznać z dużą dokładnością.
W jaki sposób dokonano owego pomiaru odległości do Wielkiego Obłoku Magellana? Czy współczesna nauka może odpowiedzieć na fundamentalne pytania: jak wielki jest wszechświat, gdzie się kończy i – co znajduje się dalej, poza jego granicami?
Z prof. Grzegorzem Pietrzyńskim – kierownikiem zespołu naukowców, który dokonał pomiaru odległości do najbliższej galaktyki – oraz prof. Michałem Różyczką rozmawiała Hanna Maria Giza.

Fragment
Fragment panoramy eXtreme Deep Field (XDF), wykonanej przez Teleskop Hubble’a. Fot. NASA/Hubble
Zobacz więcej na temat: kosmos
Czytaj także

Sukces polskich naukowców, opracowali "kosmiczną linijkę”

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 11:46
- Odległość do Obłoku Magellana to w astronomii odpowiednik wzorca odległości przechowywanego w Sevres pod Paryżem – tłumaczył w Jedynce profesor Grzegorz Pietrzyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA zabezpiecza się przed szpiegami

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 11:00
NASA wzmocniła zabezpieczenia systemów komputerowych w obawie przed szpiegostwem Utrudniony dostęp do ważnych danych będą mieli obcokrajowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszechświat jest starszy niż myśleliśmy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 14:34
Najdokładniejszą mapę promieniowania reliktowego, będącego "echem" Wielkiego Wybuchu opublikował w czwartek międzynarodowy zespół naukowców z prowadzonej przez Europejska Agencję Kosmiczną misji Planck.
rozwiń zwiń