X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co jest na zewnątrz wszechświata?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 19:00
– Jest to jedna z najważniejszych odległości we wszechświecie – przypominał w Dwójce prof. Grzegorz Pietrzyński, kierownik zespołu naukowców, który dokonał pomiaru odległości do najbliższej nam galaktyki: Wielkiego Obłoku Magellana.
Audio
  • Rozmowa z prof. Grzegorzem Pietrzyńskim oraz prof. Michałem Różyczką o przełomowym pomiarze odległości do Wielkiego Obłoku Magellana (Dwójka/Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)
Mgławica Carina
Mgławica CarinaFoto: NASA Goddard Photo and Video/Flickr, lic. CC

Od czasu odkrycia ekspansji wszechświata pomiar stałej Hubble’a jest uważany za fundamentalne wyzwanie współczesnej astrofizyki – ujmując rzecz najprościej, wartość ta pozwala na oszacowanie wieku wszechświata, a tym samym i jego wielkości. Największe znaczenie przy określaniu stałej Hubble’a ma obliczenie – jak podkreślił prof. Grzegorz Pietrzyński w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" – jednej z najważniejszych odległości we wszechświecie: odległości do Wielkiego Obłoku Magellana.
– Pomiar odległości do tej galaktyki pozwoli z dużo większą dokładnością wyznaczyć stałą Hubble’a , a co za tym idzie: ustalić, w  jakim tempie rozszerza się nasz wszechświat – opowiadał polski uczony. – Poza tym stała Hubble’a wchodzi też w skład równań, które opisują wszechświat. Jeśli chcemy je rozwiązać, poznać ewolucję wszechświata, jego przeszłość, oraz przyszłe losy, musimy tę stałą poznać z dużą dokładnością.
W jaki sposób dokonano owego pomiaru odległości do Wielkiego Obłoku Magellana? Czy współczesna nauka może odpowiedzieć na fundamentalne pytania: jak wielki jest wszechświat, gdzie się kończy i – co znajduje się dalej, poza jego granicami?
Z prof. Grzegorzem Pietrzyńskim – kierownikiem zespołu naukowców, który dokonał pomiaru odległości do najbliższej galaktyki – oraz prof. Michałem Różyczką rozmawiała Hanna Maria Giza.

Fragment
Fragment panoramy eXtreme Deep Field (XDF), wykonanej przez Teleskop Hubble’a. Fot. NASA/Hubble
Zobacz więcej na temat: kosmos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sukces polskich naukowców, opracowali "kosmiczną linijkę”

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 11:46
- Odległość do Obłoku Magellana to w astronomii odpowiednik wzorca odległości przechowywanego w Sevres pod Paryżem – tłumaczył w Jedynce profesor Grzegorz Pietrzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA zabezpiecza się przed szpiegami

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 11:00
NASA wzmocniła zabezpieczenia systemów komputerowych w obawie przed szpiegostwem Utrudniony dostęp do ważnych danych będą mieli obcokrajowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszechświat jest starszy niż myśleliśmy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 14:34
Najdokładniejszą mapę promieniowania reliktowego, będącego "echem" Wielkiego Wybuchu opublikował w czwartek międzynarodowy zespół naukowców z prowadzonej przez Europejska Agencję Kosmiczną misji Planck.
rozwiń zwiń