Czy Galileusz zdradził Kopernika?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 19:00
- Naukowcy tamtych czasów często dedykowali swoje prace różnym papieżom, żeby zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami swoich badań - mówił w Dwójce prof. Paweł Kras, uczestnik dyskusji na temat kontekstów kościelnego procesu Galileusza.
Audio
  • Czy Galileusz zdradził Kopernika? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Galileusz przed rzymską inkwizycją, Cristiano Banti.
"Galileusz przed rzymską inkwizycją", Cristiano Banti. Foto: wikipedia/public domain

380 lat temu wielki uczony stanął przed Trybunałem Rzymskiej Inkwizycji. Jego sędziowie nakazali mu wyrzec się heretyckich, ich zdaniem, poglądów…

22 czerwca 1633 roku Galileusz został doprowadzony do sali dominikańskiego klasztoru Santa Maria Sopra Minerva. Klęcząc - w obecności dziesięciu sędziów - wysłuchał wyroku Trybunału Rzymskiej Inkwizycji skazującego go na dożywotni areszt domowy.

Był to już drugi proces Galileusza związny z popieraniem przez niego heliocentrycznej budowy świata. Po raz pierwszy naukowiec naraził się Kościołowi w roku 1616 kiedy to poparł tezy Kopernika mówiące o tym, że planety poruszają się wokół Słońca po okręgach. Pozostawało to w sprzeczności z popieraną przez Kościół geocentryczną teorią Ptolemeusza, zakładającą nieruchomość Ziemi znajdującej się w centrum Układu Słonecznego.

- W tym pierwszym procesie Galileusz został oskarżony po przyjacielsku, żeby nie szedł tą drogą, żeby szukał dowodów - mówił w Dwójce Paweł Kras. Jednak przyrzeczenie złożone Świętej Inkwizycji zakładające, że nie będzie rozwijał helicentrycznej teorii ani nauczał i bronił jej w jakikolwiek sposób, nie powstrzymało Włocha przed szukaniem dowodów na jej popracie.

O kulisach zmagań Galileusza z Kościołem i światopoglądowym klimacie w jakim pracowali naukowcy na przełomie XVI i XVII wieku w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" opowiadali prof. Paweł Kras i prof. Jarosław Włodarczyk.
Audycję poprowadziła Hanna Maria Giza.

Zobacz więcej na temat: Galileo Galilei
Czytaj także

Abdykacje papieży: wygnania, aresztowania, kamieniołomy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 17:00
Abdykacja Benedykta XVI nie jest pierwszym tego typu aktem w historii Kościoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jest na zewnątrz wszechświata?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 19:00
– Jest to jedna z najważniejszych odległości we wszechświecie – przypominał w Dwójce prof. Grzegorz Pietrzyński, kierownik zespołu naukowców, który dokonał pomiaru odległości do najbliższej nam galaktyki: Wielkiego Obłoku Magellana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prześwietlono "Sąd Ostateczny" Memlinga. "Piekło było bardziej dramatyczne"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 20:00
Jeden z najcenniejszych i najbardziej tajemniczych obrazów w polskich zbiorach został poddany gruntownej analizie. Skanowanie w podczerwieni przyniosło fascynujące odkrycia.
rozwiń zwiń