X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyścig atomowy: całe szczęście Niemcy poszły w złym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 18:00
- Jak Truman powiedział Stalinowi, że ma nową broń, czyli bombę atomową, to Stalin się tym nie przejął, bo po pierwsze wiedział, po drugie w ZSRR też trwały już prace - opowiadał w Dwójce prof. Eryk Infeld.
Audio
  • "Atomowe dziewczyny" - dyskusja wokół książki o historii bomby atomowej z udziałem prof. Eryka Infelda i Bartosza Wiśniewskiego (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Próba jądrowa na atolu Bikini, 27 marca 1954
Próba jądrowa na atolu Bikini, 27 marca 1954Foto: Wikimedia Commons/dp

- Teraz jesteśmy mądrzy, ale trzeba się cofnąć do roku 1939, kiedy nie wiedziano, że hitlerowskie Niemcy nie mają możliwości zbudowania bomby atomowej - zauważał prof. Eryk Infeld w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego". Niepokój wywołany możliwością stworzenia nowej, niezwykle śmiercionośnej broni, sprawił, iż przebywający w Stanach Zjednoczonych fizycy zwrócili się do ówczesnego prezydenta Franklina Delano Roosevelta, by podjął działania wyprzedzające ewentualny atak.

W liście do Roosevelta z października roku 1939 Albert Einstein zwracał uwagę na możliwości jakie daje przeprowadzenie reakcji łańcuchowej w dużej masie uranu:

To nowe zjawisko umożliwi konstruowanie bomb i nie jest wykluczone, choć mniej pewne, że mogą w ten sposób powstać niezwykle potężne bomby nowego typu. Jedna bomba tego typu przewieziona na statku i zdetonowana w porcie zniszczyłaby cały port wraz z częścią otaczającego go obszaru - pisał, jednocześnie podkreślając, iż Stany Zjednoczone dysponują bardzo ubogimi rudami uranu, zaś dobre rudy występują w Kanadzie, dawnej Czechosłowacji, ale przede wszystkim w Kongu Belgijskim.

- Należało się spieszyć, gdyż złoża w Kongu mogły wpaść w ręce niemieckie - opowiadał Bartosz Wiśniewski, politolog, amerykanista. W przejęciu znacznych partii uranu z Konga administracji Stanów Zjednoczonych pomogła obawa belgijskich biznesmenów przed stylem działania hitlerowców. - Jeden z nich już na przełomie lat 1939/40 roku zaczął przewozić zapasy tego surowca do USA, gdzie go następnie sprzedał. Wiedział, bowiem, że Niemcy nie będą się bawili w wykupywanie jego magazynów, tylko je zwyczajnie zarekwirują - tłumaczył.

W tych okolicznościach Stany Zjednoczone w 1942 roku przystąpiły do tworzenia programu naukowo-badawczego zmierzającego do konstrukcji i produkcji bomby atomowej, szerzej znanego pod nazwą Manhattan Project. - Amerykanie wiedzieli, że w Niemczech zbadano już reakcję, która zachodzi w bombie atomowej. Na szczęście Niemcy poszli złą drogą. Użyli złej materii do opóźniania neutronów. Powinien być grafit, a ich naukowcy przypuszczali, że to może być ciężka woda - komentował prof. Eryk Infeld.

Więcej o wyścigu atomowym i przebiegu prac w amerykańskich ośrodkach, których kulisy działania w książce "Atomowe dziewczyny" odsłania Denise Kiernan, w nagraniu audycji.

Program przygotowała Hanna Maria Giza.

Test
Test Trinity - pierwszy wybuch jądrowy wywołany przez człowieka.

 

bch

Zobacz więcej na temat: bomba atomowa HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Germańscy bogowie muszą umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 13:00
Dlaczego boscy władcy świata germańskiej wyobraźni nie byli, jak to na bogów przystało, nieśmiertelni? W Dwójce opowiadaliśmy o Germanach i ich fascynującej mitologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janina Ochojska: ludzie nie wiedzą, czym jest pomoc humanitarna

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 17:00
– W Polsce to wciąż nowy temat. Polacy potrzebują budowania świadomości, dlaczego powinniśmy pomagać najbiedniejszym krajom. Potrzebują wiedzieć, że istnieje coś takiego jak zawód pracownika humanitarnego – podkreślała w Dwójce szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.
rozwiń zwiń