Polskie Radio
Section05
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Krzysztof Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: rosyjskie cyberataki na Polskę znacząco się nasiliły

Polska była w ostatnich miesiącach celem potężnych cyberataków, głównie zza naszej wschodniej granicy - powiedział w czwartek Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Szczerski cyberatak cyberbezpieczeńswo cyberzagrożenia cyberataki Rosja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Rosja prowadziła obrady Rady Bezpieczeństwa. Prof. Kleiber: czas zacząć mówić o zmianach w ONZ

- Dzisiejszy świat jest skomplikowany i to jest wielka przeszkoda, żeby taki kraj jak Rosja w tej chwili usunąć z Rady Bezpieczeństwa, co byłoby naturalnym posunięciem, ale to jest niemożliwe formalnie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber na temat przewodniczenia Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Kleiber Jerzy Jachowicz ONZ Siergiej Ławrow Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Rada Bezpieczeństwa ONZ

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Sekretarz generalny ONZ: świat zmierza w kierunku wojny na szerszą skalę

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wygłosił przemówienie, w którym przedstawił priorytety Organizacji Narodów Zjednoczonych na rok 2023. W swoim wystąpieniu stwierdził, że w miarę wzrostu ryzyka eskalacji na Ukrainie świat zmierza "z szeroko otwartymi oczami" w kierunku "wojny na szerszą skalę".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Antonio Guterres wojna na Ukrainie GOSPODARKA Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wojna 2023

Proces Andrzeja Poczobuta na Białorusi. Krzysztof Szczerski apeluje do ONZ

Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski upomniał się w Organizacji Narodów Zjednoczonych o interwencję w sprawie więzionego przez białoruski reżim Andrzeja Poczobuta. Dyplomata wysłał listy w tej sprawie do przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csaby Kőrösiego oraz do zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. Praw Człowieka Ilze Brands Kehris.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Europa Białoruś dyplomacja Krzysztof Szczerski Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Andrzej Poczobut

Sekretarz generalny ONZ: świat potrzebuje pokoju w 2023 roku bardziej niż kiedykolwiek

- Po roku brutalnych działań wojennych od Afganistanu po Ukrainę, zmuszających rekordową liczbę osób do ucieczki z domów, świat potrzebuje pokoju w 2023 roku bardziej niż kiedykolwiek, podkreślił w środę sekretarz generalny ONZ António Guterres w noworocznym przesłaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina ONZ wojna 2022 wojna na Ukrainie Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) społeczeństwo pokój wiara

ONZ: blisko 18 tys. ofiar cywilnych wojny na Ukrainie. Potwierdzono śmierć ok. 400 dzieci

Od 24 lutego - dnia rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej agresji na Ukrainę - Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka odnotowało blisko 18 tysięcy ofiar cywilnych na Ukrainie. ONZ potwierdza śmierć 6 884 cywilów, a także 10 974 osób rannych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina ONZ Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Rosja potępiona na za łamanie praw człowieka na Krymie

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję "Sytuacja praw człowieka w czasowo okupowanej Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol na Ukrainie". Dokument dotyczy sytuacji, która powstała wraz z początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazała agencja Ukrinform.
Zobacz więcej na temat:  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Rosja Krym wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Europa

"Będzie za to ścigany do końca życia". Prezydent Duda piętnuje Putina za niszczenie zboża na Ukrainie

- Ktoś, kto świadomie niszczy uprawy w spichlerzu świata, musi wiedzieć, że będzie za to ścigany do końca swojego życia. Chciałbym z tego miejsca poprzeć wszelkie inicjatywy, dzięki którym ci, którzy pozbawiają miliony ludzi prawa do żywności, nie będą więcej bezkarni - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Zobacz więcej na temat:  ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) prezydent Andrzej Duda Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 ŚWIAT

Prezydent wystąpi w ONZ. Znamy główne tematy przemówienia

Za kilka dni prezydent Andrzej Duda rozpocznie wizytę w USA, podczas której ma zaplanowane wystąpienie na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak poinformował szef BBN Paweł Soloch, główne tematy wystąpienia głowy państwa polskiego, to wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo żywnościowe, sprawy energetyczne i kryzys klimatyczny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Nowy Jork ONZ Andrzej Duda prezydent Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)