Polskie Radio
Section05
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

"Mariupol to kryzys w kryzysie". Sekretarz generalny ONZ deklaruje pomoc w ewakuacji cywilów

Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, nazwał sytuację w Mariupolu "kryzysem w kryzysie". Potwierdził, że ONZ i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zaangażują się w ewakuację cywilów z Azowstalu. Odwiedzając Ukrainę Guterres mógł także zobaczyć rezultaty zbrodni wojennych w Buczy i Borodziance. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Wołodymyr Zełenski Antonio Guterres ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Sekretarz generalny ONZ z Moskwy przyjechał do Polski. W Rzeszowie rozmawiał z Andrzejem Dudą

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Rzeszowie z wracającym z rozmów w Moskwie sekretarzem generalnym ONZ Antoniem Guterresem - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Po wizycie w Rzeszowie sekretarz generalny uda się do Kijowa na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Tematem będzie sytuacja na Ukrainie oraz misja ONZ w tym kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda prezydent ONZ Antonio Guterres Ukraina wojna 2022 serwis wschodni pomoc Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

"To wizyta w imieniu społeczności międzynarodowej". Szczerski o spotkaniach szefa ONZ w Moskwie

Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że wizyta sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w Moskwie, to nie jest wizyta "w imieniu jakiegokolwiek państwa, bo te uważam za bezsensowne; to jest wizyta w imieniu społeczności międzynarodowej, trzeba powstrzymać Putina od działań w Ukrainie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Krzysztof Szczerski Moskwa Rosja wojna 2022 Ukraina Antonio Guterres dyplomacja Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Europa

Krzysztof Szczerski: emocje dotyczące Ukrainy są w Polsce inne niż na świecie

– Dziś potrzebna jest inicjatywa, która zmieniłaby losy konfliktu na korzyść praw człowieka i pokoju. Stąd polska propozycja, dla której będziemy poszukiwać poparcia międzynarodowego – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Bartłomiej Graczak Trójka Trójka Ukraina wojna na Ukrainie uchodźcy Krzysztof Szczerski Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Joe Biden NATO

"Nie ma dnia bez wiadomości o dziesiątkach ofiar cywilnych". ONZ podała straty strony ukraińskiej

Biuro Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych przekazało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zweryfikowało śmierć 474 cywilów, co najmniej 861 osób zostało rannych.  Biuro zastrzegło jednak, że prawdziwy bilans ofiar jest prawdopodobnie wyższy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ONZ wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina konflikty międzynarodowe Rosja serwis wschodni Paweł Buszko

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL HISTORIA eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

"Daleko od przełomu, konieczne zwiększenie ambicji". Ekolodzy o rezultatach COP26

- Mimo że największe gospodarki podejmują kolejne działania na rzecz klimatu, to wciąż jest daleko od potrzebnego przełomu, który pozwoli zapobiec katastrofie - oceniają rezultaty COP26 organizacje ekologiczne. Doceniają jednak, że w końcowym dokumencie COP26 mówi się o odchodzeniu od węgla.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Glasgow ekologia klimat polityka ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) konferencja GOSPODARKA

Starcie podczas posiedzenia RB ONZ. Padł zarzut o "skłonności masochistyczne"

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu na polsko-białoruskiej granicy kraje zachodnie potępiły reżim Łukaszenki rosyjski dyplomata nie zgodził się z przyjętą rezolucją i zarzucił jej autorom "skłonności masochistyczne".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Rosja dyplomacja polityka ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) kryzys granica kryzys migracyjny migracja

USA i zachodnie kraje RB ONZ potępiają Białoruś. Jest deklaracja po nadzwyczajnym spotkaniu

Na czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ jej europejscy członkowie (oprócz Rosji) i USA potępiły Białoruś. Napiętnowały ją w związku z kryzysem na granicy z Polską za instrumentalne traktowanie istot ludzkich wiodące do "zdestabilizowania zewnętrznej granicy UE".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA zachód Europa Białoruś Rada Bezpieczeństwa ONZ ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Mińsk kryzys kryzys migracyjny migracja polityka

Polska członkiem UNESCO - to solidarność intelektualna i moralna ludzkości

75 lat temu Polska została członkiem UNESCO. Wielu zna nazwę tej organizacji, która jest akronimem pełnej nazwy: Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury. Pomysłem intelektualistów i postępowych polityków była organizacja, której głównym celem stało się wdrożenie hasła "solidarności intelektualnej i moralnej ludzkości", co było według nich jednym z najważniejszych gwarantów zapobieżenia trzeciej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) zabytki

Korea Północna zarzuca RB ONZ podwójne standardy. Chodzi o testy rakietowe

- Rada Bezpieczeństwa ONZ stosuje podwójne standardy w kwestii działań militarnych członków Organizacji Narodów Zjednoczonych - oświadczył w niedzielę przedstawiciel władz Korei Północnej w państwowej telewizji KCNA. Ostrzegł Radę przed konsekwencjami krytykowania północnokoreańskich testów rakietowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Północna USA ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Pjongjang

"Nie ma tematu, który uzasadniałby spotkanie z Bidenem w tej chwili". Prof. Lewicki o wizycie Andrzeja Dudy w USA

- To, że nie było spotkania nie jest dla mnie despektem, ale stwierdzeniem, że między nami nie ma punktów spornych na tyle istotnych, żeby się spotykać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego komentując brak rozmowy prezydentów USA i Polski w kuluarach spotkania NZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Stany Zjednoczone ONZ Polskie Radio 24 Zbigniew Lewicki Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Piotr Wąż

"Chcemy, by wcześniej doszło w Waszyngtonie do refleksji na temat NS2". Kumoch o spotkaniu prezydentów Polski i USA

- Rozmowa prezydentów USA i Polski jest potrzebna, ale chcemy, by wcześniej doszło w Waszyngtonie do refleksji na temat Nord Stream 2 - powiedział we wtorek prezydencki minister Jakub Kumoch po przylocie prezydenta Andrzeja Dudy do Nowego Jorku. Jak dodał, nie jest to temat do rozmowy na 15 minut w kuluarach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Andrzej Duda Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)