Polskie Radio
Section05
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Dramat w Strefie Gazy. To przyniesie pomoc mieszkańcom

Amerykańskie wojsko zakończyło budowę pływającego pomostu dla Strefy Gazy. Pentagon poinformował, że pomost jest gotowy do rozpoczęcia dostaw pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków poszkodowanych w wyniku wojny Izraela z Hamasem. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Marek Wałkuski Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Stany Zjednoczone USA Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ONZ Palestyna

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Pomoc dla Ukrainy kluczowa. Sikorski apeluje do Kongresu USA

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał amerykański Kongres do jak najszybszego uchwalenia pakietu wsparcia Ukrainy. W wywiadzie dla telewizji MSNBC szef polskiej dyplomacji ostrzegł, że wstrzymywanie tej pomocy podważa wiarygodność USA w NATO i może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie Ukraina ŚWIAT wojna 2024 Stany Zjednoczone Kongres USA Radosław Sikorski Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Przemoc na tle seksualnym terrorystów z Hamasu. ONZ: to zbrodnie przeciwko ludzkości

Eksperci ONZ przyznali w poniedziałek, że zbrodnie popełnione na ludności cywilnej podczas ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael z 7 października są nie tylko zbrodniami wojennymi, ale można je także zakwalifikować jako zbrodnie przeciwko ludzkości - poinformował portal Israel National News.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy atak Hamasu na Izrael przemoc Antonio Guterres Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ONZ zbrodnie wojenne

ONZ przeprowadzi śledztwo ws. zbombardowania szpitala w Gazie. Izrael i Palestyna odrzucają oskarżenia

Organizacja Narodów Zjednoczonych chce przeprowadzić własne dochodzenie w sprawie zbombardowania szpitala w Gazie. Wynika to z informacji zastępcy sekretarza generalnego ONZ do spraw humanitarnych Marka Griffithsa przekazanych w rozmowie z amerykańską telewizją CNN.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy Palestyna konflikt w Strefie Gazy ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) zbrodnie wojenne

Pogarsza się sytuacja humanitarna w Strefie Gazy. Przedstawicielka ONZ: zapasy szybko się kończą

Z każdą godziną pogarsza się sytuacja humanitarna w Strefie Gazy. Strona palestyńska oraz ONZ alarmują, że w odciętej od świata enklawie w najbliższych godzinach może skończyć się paliwo. Miejscowi ratownicy przeszukują zbombardowane przez Izrael budynki, bo pod gruzami znajdują się żywi ludzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Strefa Gazy Izrael Autonomia Palestyńska Palestyna konflikty międzynarodowe atak Hamasu na Izrael Bliski Wschód ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) żywność

Odwet Izraela po ataku Hamasu. ONZ: ponad 423 tys. mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy

W konsekwencji izraelskich ataków odwetowych, przeprowadzanych od 7 października przeciwko celom organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy, już ponad 423 tys. mieszkańców tego terytorium musiało opuścić swoje domy - poinformowało w piątek Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Strefa Gazy Izrael Palestyna Autonomia Palestyńska społeczeństwo atak Hamasu na Izrael Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

ONZ wyśle misję humanitarną do Górskiego Karabachu. "Nie mieliśmy tam dostępu od około 30 lat"

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyśle misję humanitarną do Górskiego Karabachu. Będzie to pierwsza misja ONZ od 30 lat w tym regionie. - Rząd Azerbejdżanu i ONZ uzgodniły misję w regionie. Misja odbędzie się w weekend - powiedział dziennikarzom rzecznik Stephane Dujarric.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT górski karabach Armenia Azerbejdżan konflikty międzynarodowe ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Górny Karabach Europa

Drugi dzień wizyty prezydenta w USA. Szczyt ONZ ws. zrównoważonego rozwoju i spotkania bilateralne

W drugim dniu wizyty w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącym zrównoważonego rozwoju. Prezydent odbędzie także spotkania bilateralne, w tym z sekretarzem generalnym ONZ oraz prezydentem Turcji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Nowy Jork ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Andrzej Duda prezydent

TYLKO U NAS Wagnerowcy na Białorusi. Zbigniew Rau: rosyjskich gróźb nigdy nie należy lekceważyć

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przestrzegł przed zagrożeniem, związanym z obecnością najemników z grupy Wagnera na Białorusi - informuje korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych Marek Wałkuski. Przebywający w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji powiedział, że gróźb ze strony Rosji nie wolno ignorować.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Zbigniew Rau USA Stany Zjednoczone Nowy Jork Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Polska otrzymuje z ONZ więcej pieniędzy, niż wpłaca do jej budżetu. Ambasador Szczerski wyjaśnia

W 2022 r. Polska po raz pierwszy uzyskała więcej środków z budżetu Narodów Zjednoczonych, niż do niego wpłaciła. - Wartość przetargów wygranych przez polskie firmy wzrosła niemal 15-krotnie w stosunku do 2021 r. To pokazuje rosnący potencjał polskich firm oraz ich otwarcie na udział w procedurach ONZ - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ONZ Krzysztof Szczerski Europa ŚWIAT GOSPODARKA