Picasso i trudna twarz Gertrudy Stein

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 17:00
- Pierwotnie to miał być profil. Picasso kilkakrotnie zmieniał pomysł na ukazanie twarzy Getrudy Stein. Ostatecznie prawe oko stało się lewym - opowiadała dr Grażyna Bastek o słynnym portrecie.
Audio
  • Grażyna Bastek o portrecie Gertrudy Stein pędzla Pabla Picassa (Jest taki obraz/Dwójka)
Słynny portret Gertudy Stein pędzla Pabla Picassa można podziwiać w nowojorskim Metropolitan Museum
Słynny portret Gertudy Stein pędzla Pabla Picassa można podziwiać w nowojorskim Metropolitan MuseumFoto: PAP/DPA/Felix Hörhager

Zdaniem Gertrudy Stein obraz powstał podczas aż 90 spotkań modelki z artystą. Wziąwszy pod uwagę, że portret namalowany zostal niemal w całości wiosną 1905 roku, trudno jej uwierzyć. Bez wątpienia jest to jednak dzieło bardzo istotne w karierze obojga wybitnych twórców.

Co ciekawe, niewiele brakowało, a obraz nie zostałby ukończony. Picasso miał problem z namalowaniem twarzy Gertrudy Stein. Rozwiązanie przyniosły wakacje w Hiszpanii i pewna średniowieczna madonna...

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 11.10.2015

Godzina emisji: 9.15

mm/bch

Czytaj także

Pablo Picasso. "Nieporównywalna indywidualność"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 05:40
– Chodzi mi zawsze tylko o to, żeby wyrazić wszystko, co chcę. Nie szukam nowych form, ja je znajduję – mówił malarz o swojej twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto jest najdroższym artystą na świecie? Andy Warhol, Pablo Picasso, a może Francis Bacon

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 15:13
Co roku portal Artprice publikuje listę artystów, których prace generują największe obroty na rynku aukcyjnym. Zawsze królują na niej wielkie nazwiska i kwoty, które mogą przyprawić o zawrót głowy.
rozwiń zwiń