"Parasolki". Przełomowy obraz w twórczości Renoira

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 14:08
W audycji "Jest taki obraz" tym razem opowiadaliśmy o płótnie autorstwa słynnego francuskiego malarza impresjonisty.
Audio
  • "Parasolki" Auguste'a Renoira (Jest taki obraz/Dwójka)
Parasolki Pierrea-Augustea Renoira
"Parasolki" Pierre'a-Auguste'a RenoiraFoto: Shutterstock/brandonht

To przełomowy obraz w twórczości Auguste'a Renoira. Malarz zaczął go malować ok. 1881 roku, po czym przemalował po kilkuletniej przerwie w 1886. Podczas tych pięciu lat podróżował m.in. do Włoch i wzorem Cézanne'a (a może nawet Ingresa i włoskich mistrzów) zmienił sposób malowania, rezygnując z impresjonistycznego "wrażeniowego" stylu na rzecz wyraźniej wyodrębnionych konturów, surowszych i chłodniejszych kolorów oraz gładszej faktury.

Rentgenogram obrazu, wykonany w National Gallery w Londynie ukazuje, że w 1886 roku znacznym modyfikacjom uległa postać dziewczyny po lewej stronie, wówczas domalowane zostały również parasolki. Strój dziewczyny z koszem zmienił się nie tylko stylistycznie, został również dopasowany do nowszej mody, jest ona bowiem ubrana w typ sukienki, jakiego jeszcze nie noszono w 1881 roku.

Dzięki przemalowaniu wesoła, popołudniowa promenada w zatłoczonym mieście nabrała nieco innego charakteru. Dziewczyna po lewej nie jest już bourgeoise lecz grisette, nie przynależy do promenadowego tłumu zamożnych mieszczanek lecz jest pracującą dziewczyną, może asystentką modystki. Zaraz zaczepi ją mężczyzna, kto wie, czy nie proponując jej osłony pod wspólnym parasolem. Powinien się pospieszyć, bo chyba już przestaje padać deszcz (spod parasola wychyliła już głowę jedna z kobiet, sprawdzając, czy nadal pada).

Intrygujący jest również kadr obrazu. Uwagi widza nie przyciąga środek kompozycji lecz to, co dzieje się na obrzeżach, m.in. za sprawą dwóch postaci patrzących poza obraz. Bohaterowie i parasolki są poucinani, co pokazuje inspiracje kadrami fotograficznymi, a nie klasycznymi kompozycjami malarskimi.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 8.03.2020

Godzina emisji: 12.45

am/pg

Zobacz więcej na temat: malarstwo impresjonizm

Czytaj także

Auguste Renoir. Impresjonista aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 05:35
– Renoir był nie tylko wielkim malarzem – mówiła Anna Burzyńska w aud. "Sztuka bez ram". – Budził podziw nie tylko jako artysta, lecz także jako człowiek pełen zdrowego rozsądku, żywej inteligencji, który zastanawiając się nad swoją sztuką, twórczością, zastanawiał się nad życiem.
rozwiń zwiń