"Tondo Doni" Michała Anioła. Święta Rodzina na potrzeby domowe

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 15:00
W audycji opowiadaliśmy o jedynym ukończony obrazie sztalugowym namalowany przez Michała Anioła.
Obraz Tondo Doni Michała Anioła. Galleria degli Uffizi we Florencji
Obraz "Tondo Doni" Michała Anioła. Galleria degli Uffizi we Florencji Foto: Ruben Olavo Vicente/Shutterstock

Posłuchaj
14:58 _PR2_AAC 2020_08_02-14-45-38.mp3 Dr Grażyna Bastek o obrazie "Tondo Doni" Michała Anioła (Jest taki obraz/Dwójka)

Dwa inne, które są z nim wiązane – "Madonna Manchester" i "Złożenie do grobu", zostały porzucone przez artystę podczas pracy (oba przechowywane są w National Gallery w Londynie). Tondo przedstawiające Świętą Rodzinę zamówił florencki kupiec Angolo Doni, być może z okazji zaślubin z Maddaleną Strozzi (1504 r.), a może po narodzinach ich dziecka – Marii Doni w 1507 roku. W nowej aranżacji sali w Galleria degli Uffizi we Florencji "Tondo Doni" prezentowane jest wraz z portretami fundatorów, namalowanymi przez Rafaela w 1505 roku. Był to szczególny czas we Florencji – w mieście działali wówczas i konkurowali ze sobą, trzej najwięksi mistrzowie dojrzałego renesansu: Michał Anioł, Rafael i Leonardo.

Kształt obrazu wskazuje na to, że był on przeznaczony raczej do domowego wnętrza, niż kościelnej kaplicy. Zachował się w oryginalnej, projektowanej również przez Michała Anioła ramie, zawierającej głowę Chrystusa, proroków i herby fundatorów. Jest ona dziełem Francesca del Tasso, najwybitniejszego snycerza wykonującego wówczas we Florencji ramy. Kompozycja malowidła jest szczególnie wyrafinowana, pierwszy plan zajmuje skomplikowany układ figur – Maria przejmuje od Józefa małego Chrystusa; drugi plan wypełniają tajemnicze postaci nagich młodzieńców.

Co stoi za tym niezwykłym połączeniem? Czy to grzesznicy czekający na chrzest i zbawienie? Czy raczej świat pogański oddzielony murem od nowych czasów z postacią św. Jana Chrzciciela pomiędzy epokami?

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 2.08.2020

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

"Taniec". Pogańskie bachanalia na płótnie Matisse'a

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 16:06
W audycji mówiliśmy o obrazie zamówionym u Henri Matisse'a przez rosyjskiego potentata Siergieja Szczukina w 1910 roku.
rozwiń zwiń