Vermeer w hołdzie malarstwu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 15:00
W audycji "Jest taki obraz" tym razem opowiemy o płótnie Johannesa Vermeera pt. "Sztuka malarska". 
Obraz Sztuka malarska Johannesa Vermeera prezentowany na wystawie w Muzeum Prado w Madrycie (2003 r.)
Obraz "Sztuka malarska" Johannesa Vermeera prezentowany na wystawie w Muzeum Prado w Madrycie (2003 r.)Foto: CHEMA MOYA/PAP/EPA

Posłuchaj
15:14 2021_02_07 14_45_05_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Vermeer w hołdzie malarstwu (Jest taki obraz/Dwójka)

Johannes Vermeer nigdy nie sprzedał tego obrazu, a po śmierci malarza wdowa po nim użyła fortelu, aby nadal pozostał własnością rodziny (przekazała go swojej matce rzekomo na poczet długów). Cóż zatem takiego wyjątkowego było i jest w tym dziele, że wzbudzało podziw i pożądanie kolekcjonerów?

Dla Vermeera "Sztuka malarska" mogła być podsumowaniem tego, co myślał o roli malarstwa, a także o możliwościach i granicach iluzji. Dlatego muzą malarza jest Klio, muza historii, która patronuje sztuce ukazującej dzieje ludzkości. Mapa Niderlandów pod panowaniem Habsburgów, stworzona przez Visschera przed podziałem kraju i wydzieleniem się Zjednoczonych Prowincji, może być jednym z kluczy do interpretacji malowidła.

Obraz wykonany został z największym kunsztem. To popis Vermeera, który prowadzi oko widza od silnie zaznaczonego pierwszego planu – poprzez odsunięta kotarę w głąb obrazu; w dodatku od cienia ku światłu; wyostrza i rozmazuje przedmioty w zależności od ich pozycji, bawi się kolorami cieni.

Malarz pracujący we wnętrzu nie pokazuje twarzy. Nie jest to bowiem autoportret artysty w pracowni. Wnętrze jest reprezentacyjne i w niczym nie przypomina malarskiego warsztatu. Artysta w skupieniu przypatruje się muzie, oddając hołd zarówno historii jak i samej sztuce malarskiej.

Johannes Vermeer, "Sztuka malarska", ok. 1662-1665, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 7.02.2020

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Adam i Ewa wśród gadżetów na słynnym kolażu Richarda Hamiltona

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 15:36
W audycji "Jest taki obraz" opowiadaliśmy o wieloznacznej pracy "Just what is it makes today’s homes so deferent, so appealing?".
rozwiń zwiń