Adam i Ewa wśród gadżetów na słynnym kolażu Richarda Hamiltona

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 15:36
W audycji "Jest taki obraz" opowiadaliśmy o wieloznacznej pracy "Just what is it makes today’s homes so deferent, so appealing?".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Trinet Uzun

Posłuchaj
14:49 2021_01_24 14_44_36_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Richard Hamilton "Just what is it that makes today’s homes do different, so appealing?" (Jest taki obraz/Dwójka) 
sztuka epidemia 1200.jpg
Rafał Kamecki: w czasie pandemii wzrosła liczba kolekcjonerów sztuki

Tytuł tego słynnego kolażu został zaczerpnięty z reklamy podłogi umieszczonej w "Ladies Home Journal", a wnętrze, w której była ona prezentowana posłużyło za podstawę wyklejanki. W domu mieszka Irvin ZABO Koszewski, słynny kulturysta i jego dziewczyna Jo Baer, oboje wycięci z ilustrowanych amerykańskich magazynów, posiadają odkurzacz Hoovera, telewizor Stromberg-Carlson, magnetofon Boosey and Hawkes i smakowitą puszkę szynki.

Meble i wszelkie domowe akcesoria są przedmiotem marzeń amerykańskiej klasy średniej i przedmiotem zazdrości mieszkańców starego kontynentu. W większości angielskich gospodarstw domowych, w niedogrzanych pomieszczeniach z wypłowiałymi tapetami, nadal posługiwano się przestarzałymi sprzętami.

Alegoria swoich czasów

Świat wykreowany w kolażu brytyjskiego artysty Richarda Hamiltona był zatem wyśnioną utopią konsumpcji. Rajem zamieszkiwanym przez współczesnego Herkulesa i jego ponętną pin-up girl. Dzieło jest jednak bardziej współczesną alegorią, niż przedstawieniem konkretnego wnętrza. Hamilton o swych bohaterach powiedział wówczas, że to "Adam i Ewa wśród gadżetów".

W 1992 roku artysta został poproszony przez BBC o stworzenie nowej wersji słynnego kolażu, w którym miały się znaleźć najbardziej pożądane przedmioty końca XX wieku. Drugi, cyfrowy już kolaż został złożony z podobnych motywów, co poprzedni: "mężczyzna, kobieta, ludzkość, historia, jedzenie, gazety, kino, TV, telefon, komiksy, słowa, nagrania, samochody, sprzęty domowe, kosmos". Podmiana starych gadżetów nowymi, pozwala prześledzić 40 lat przemian, jakie zaszły w kulturze masowej, ikonosferze codziennego życia, w obyczajowości, nauce, technice, ale też polityce.

Skok w 2021 

A jak wyglądaliby bohaterowie naszych czasów w pomieszczeniu swoich marzeń? Czy mężczyzna nosiłby długą brodę, kraciastą koszulę i zajmował się dzieckiem? A kobieta? Gotowałaby wegańskie potrawy, używając wyłącznie organicznych produktów? A może płeć bohaterów nie byłaby już wcale taka jednoznaczna…

Gdzie mieszkaliby i jakie przedmioty posiadali? Panoramiczny telewizor, który z najwyższą, dostępną rozdzielczością pokazywałby ruiny Aleppo; wyrafinowany sprzęt audio; a może ich domem zarządzałby komputer? Co widzieliby za oknem? Terrorystyczne ataki w zachodnich miastach i tratwy z uchodźcami. A czy na suficie rozpościerałaby się wizja zasiedlania Marsa przez kolonizatorów Elona Muska? Ciekawe, co też czyni dzisiejsze domy tak odmiennymi i pociągającymi?

Richard Hamilton, "Just what is it that makes today’s homes do different, so appealing?" 1956, Kunsthalle, Tübingen

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Jan Stanisławski - mistrz pejzażu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 05:45
6 stycznia 1907 roku zmarł w Krakowie malarz Jan Stanisławski. Był wybitnym pejzażystą, reprezentantem polskiego modernizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Boznańska "W pracowni"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 15:00
Scenerią obrazu jest monachijska pracownia Olgi Boznańskiej, wypełniona rekwizytami i widokami znanymi z innych jej dzieł, ale też fotografii.
rozwiń zwiń