Rafał Kamecki: w czasie pandemii wzrosła liczba kolekcjonerów sztuki

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 12:00
- Rozchwianie giełdy powoduje to, że dużo osób spojrzało na rynek dzieł sztuki jako bardzo stabilny i świetnie utrzymujący swoją wartość w ostatnim czasie. To rynek, na który można wejść i inwestować - mówił w Dwójce ekspert rynku sztuki, założyciel i prezes Artinfo Rafał Kamecki.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/STEKLO

Posłuchaj
16:38 Poranek Dwójki 29.12.2020 Rafał Kamecki.mp3 Rafał Kamecki o rynku sztuki w czasach pandemii (Poranek Dwójki)

pędzle 1200x660.jpg
"Jest taki obraz". Audycja o dawnych i współczesnych mistrzach malarstwa

Rynek dzieł sztuki to jedna z niewielu gałęzi kultury, dla której rok 2020 można zaliczyć do udanych. W tych trudnych, pandemicznych czasach to bowiem sztuka stała się dobrą lokatą kapitału. Jak wyjaśnił Rafał Kamecki, to był rok rekordowy, jeśli chodzi o obroty.

- Kiedy następowały pierwsze tygodnie pandemii, wszyscy zastanawialiśmy się, jak rynek sztuki zareaguje. Ale okazał się niebywale silny, co jest wielką zasługą kolekcjonerów, którzy z dużym zapałem i bez obaw kupowali dzieła - mówił gość "Poranka Dwójki".

Czytaj też:

Zdaniem eksperta, na rekordową sprzedaż sztuki w bieżącym roku wpłynęła również cyfrowa rewolucja. Do tej pory ten rynek był bowiem dość oporny na rozwiązania techniczne. - Pandemia zmusiła wszystkich do wykorzystania kanałów internetowych i technologii, poprzez licytowanie live.

- Trzeba jednak powiedzieć, że wszystkie aukcje odbywają się normalnie. To jest ciekawostka naszego polskiego rynku, ponieważ niekoniecznie dzieje się to za granicą. To oznacza, że aukcjoner w domu aukcyjnym przeprowadza licytację, natomiast jest filmowany przez kamerę bądź aplikację live. Dlatego większość klientów przeniosła się do licytacji internetowej - podkreślił Rafał Kamecki.

Czytaj też: Sztuka Hansa Poelziga wraca do Wrocławia

Ekspert mówił również m.in. o tym, które dzieła sztuki w mijającym roku sprzedały się za najwyższe sumy, a także jakie aukcje zaliczono do najciekawszych. Opowiadał także o tendencji amerykańskich muzeów, wyprzedających swoje kolekcje.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Rafał Kamecki (ekspert rynku sztuki, założyciel i prezes Artinfo)

Data emisji: 29.12.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Paweł Kowalewski: obcowanie ze sztuką żywą jest bezcenne

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 16:05
- To jest doświadczenie bolesne, zwłaszcza dla aktorów, jeżeli chodzi o teatry. Media wirtualne na pewno tego nie zastąpią, ale można w jakiś sposób przystosowywać się do tej rzeczywistości - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia Paweł Kowalewski, artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych, założyciel legendarnej Gruppy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarstwo współcześnie. Jak artyści radzą sobie w czasie koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 09:00
- W czasie kwarantanny utknęłam na jednym z warszawskich podwórek - żartowała na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Jankowska, która w ostatnim czasie pracowała m.in. nad cyklem dot. stołecznych podwórek.
rozwiń zwiń