Labirynt intryg Velázqueza

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 15:00
Obrazy wymagają uwagi. Większości z nich wręcz nie da się ogarnąć na jeden rzut oka, i to nie ze względu na ich wielkość, lecz subtelną grę, w jaką artyści wciągają widzów. Mistrzem malarskiego labiryntu był Diego Rodriguez de Silva y Velázquez. Każdy jego obraz to zaproszenie do uczestnictwa w wyrafinowanej, wymagającej uwagi intrydze.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergii Kovalov

Posłuchaj
14:57 2021_02_14 14_45_56_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Dr Grażyna Bastek o obrazie Diego Velázqueza "Scena kuchenna z Chrystusem w domu Marii i Marty" (Jest taki obraz/Dwójka)

Velázquez już we wczesnych, sewilskich płótnach pochłonięty był koncepcją obrazu o skomplikowanej, nie do końca oczywistej przestrzeni malarskiej. To, co powinno być najważniejsze – na przykład scena religijna – widoczne jest zazwyczaj w oddaleniu.

Scena z Chrystusem w domu Marii i Marty ukazana jest poprzez służący do podawania jedzenia otwór, łączący kuchnię z sąsiednim pokojem. Natomiast pierwszy plan zajmują dwie kobiety, stara kucharka i jej młoda pomocniczka oraz prosta martwa natura. Ale czy ktoś widział lepiej namalowane ryby, czosnek i jajka? Kobiety przygotowują prostą potrawę – aioli, majonezowy sos do ryb.

Współcześni Velázquezowi hiszpańscy widzowie nie widzieli nigdy wcześniej (chyba że na niderlandzkich obrazach lub rycinach), aby scena kuchenna poprzedzała oddalone przedstawienie religijne. A koncepcję malarskiej przestrzeni Velázquez już wkrótce wzbogaci jeszcze o lustra i to, co się w nich odbija.

"Scena kuchenna z Chrystusem w domu Marii i Marty" tworzyła najprawdopodobniej parę z innym dziełem o bardzo zbliżonym formacie, a przede wszystkim podobnej malarskiej przestrzeni. W "Scenie kuchennej z Chrystusem w Emaus" młoda dziewczyna, podobnie jak kucharki z poprzedniego obrazu, skupiona jest na tym, co dzieje się za jej plecami – w sąsiednim pomieszczeniu. W obu malowidłach kobiety uważnie słuchają, przerywając codzienną krzątaninę.

Diego Velázquez "Scena kuchenna z Chrystusem w domu Marii i Marty", 1618, (National Gallery, Londyn)

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 7.02.2020

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Vermeer w hołdzie malarstwu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 15:00
W audycji "Jest taki obraz" tym razem opowiemy o płótnie Johannesa Vermeera pt. "Sztuka malarska". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pracowni u Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 17:00
Przedmiotem audycji "Jest taki obraz" było zagadkowe dzieło Rembrandta, zatytułowane "Artysta w pracowni". 
rozwiń zwiń