Henri Rousseau - "Sen". Egzotyczny raj w niesamowitych barwach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 15:00
W sercu dżungli, pośród wielkich kwiatów lotosu, naga kobieta leży na kanapie, w pozie, którą trudno nazwać wygodną, a nawet wiarygodną. Przygrywa jej czarnoskóry muzykant, zza gęstwiny liści wyglądają dzikie, a zarazem zaskakująco łagodne zwierzęta - lwy, słoń, małpa, egzotyczne ptaki. Połyskuje pomarańczowy ogon znikającego w trawie węża. Wszyscy zdają się być unieruchomieni i zaczarowani muzyką. Zza drzew błyszczy księżyc w pełni. W tym egzotycznym, sennym raju panują nieznane prawa.  
Obraz Sen Henri Rousseau prezentowany na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku
Obraz "Sen" Henri Rousseau prezentowany na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym JorkuFoto: Felix Hoerhager/PAP/DPA

"Sen" - podsumowanie malarskich doświadczeń Henriego Rousseau

Sen to ostatni obraz malarza-amatora Henriego Rousseau, podsumowanie jego malarskich doświadczeń, a zarazem najdoskonalszy obraz spośród liczącej 25 obrazów grupy dzieł, których tematem była tropikalna dżungla. Skąd wziął się tak niezwykły temat u biednego urzędnika, który nigdy nie wyjechał poza obszar Paryża i jego przedmieść? 

Inspirację stanowiły fotografie z gazet i książek

Malarz jeszcze jako urzędnik z przedmieścia odwiedzał w niedziele ogród botaniczny w Paryżu. Jego częścią był ogród zoologiczny, z największą wówczas na świecie kolekcją jaguarów, panter, tygrysów i lwów. Była tam również okazała galeria wypchanych zwierząt, w której eksponowano wiele gatunków z całego świata - pojedynczo lub w zaaranżowanych grupach, przedstawiających walki zwierząt i ich zwyczaje. Inspirację Rousseau stanowiły również fotografie z gazet i książek, prospektów reklamowych, pocztówek. Rousseau posiadał w domu "Bête sauvage", popularne wydawnictwo zawierające ilustracje dzikich zwierząt. Składał fascynujące go okazy roślin i zwierząt w niezwykłą, poetycką całość, nie dbając zanadto o realizm i wierność detalom.

Henri Rousseau - kolorysta najwyższej próby

Rousseau był samoukiem i zarazem fenomenem w dziedzinie koloru. Malował kilkunastoma odcieniami zieleni, zestrajał ogromną ilość intensywnych, nasyconych kolorów w bajeczne kompozycje. Był kolorystą najwyższej próby, chociaż nikt go nie uczył łączenia barw, ani nawet techniki mieszania farb na palecie. Siła wizji malarskiej Celnika jest tak wielka, że można łaskawie podejść do jego licznych błędów w skrótach perspektywicznych, czy w anatomii człowieka. W naiwnych obrazach Rousseau jest bowiem więcej swobody i wyobraźni, niż w dziełach surrealistów, którzy bardzo się starali, aby ich intelektualne spekulacje (bo nie zawsze były to automatyczne skojarzenia), wydawały się przypadkowe i proste. Nawet Paul Gauguin długo żyjący na Tahiti nie stworzył wizji tropików tak pełnej rozmachu, a zarazem tak onirycznej.

Henri Rousseau, "Sen", 1910, Museum of Modern Art, Nowy Jork


Posłuchaj
15:11 2023_12_03 14_44_35_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Henri Rousseau - "Sen". Egzotyczny raj w niesamowitych barwach (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 3.12.2023

Godzina emisji: 14.45

mo/aw

 

Czytaj także

Grant Wood "American Gothic" - status ikony XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 15:00
Szybka popularność obrazu zaskoczyła zarówno malarza, jak i pozujących do niego modeli. Małżeńską parę tworzą w nim siostra Granta Wooda i jego dentysta. W intencji artysty mieli reprezentować typową farmerską rodzinę z Iowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pablo Picasso - "Portret Gertrudy Stein". Droga do kubizmu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 16:00
"Portret Gertrudy Stein" Picassa to wizerunek surowy i prawie monochromatyczny. Oszczędność malarskich środków koresponduje z osobowością modelki - kobiety nowoczesnej, niezależnej i całkowicie pozbawionej kokieterii.
rozwiń zwiń