Epistolografia uwieczniona na obrazie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 11:21
W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy z dr Grażyną Bastek o słynnym dziele "Kobieta czytająca list" autorstwa Gabriela Metsu, barokowego malarza holenderskiego.
Audio
  • Gabriel Metsu "Kobieta czytająca list" (Jest taki obraz/Dwójka)
Gabriel Metsu Kobieta czytająca list
Gabriel Metsu "Kobieta czytająca list"Foto: wikipedia

Gatunek, w którym wyspecjalizował się Gabriel Metsu – malarstwo rodzajowe – nie polegał jedynie na tworzeniu eleganckich scenek z codziennego życia. Były to często alegorie przestrzegające przed próżnością (vanitas), ulotnością ludzkiego życia i związanych z nim przyjemności, a także przed występkiem, lenistwem, głupotą. Obrazy rodzajowe miały również bawić i cieszyć widzów drobiazgowym przedstawianiem tkanin, porcelany, mebli i co równie ważne – schlebiać próżności zamożnych mieszczan, lubiących podkreślać swój status za pomocą drogich obrazów i innych luksusowych przedmiotów. Nie bez znaczenia były też, zawarte w malowidłach podniecające i intrygujące aluzje miłosne i erotyczne.

Stosunkowo częstym motywem obrazów rodzajowych było pisanie, wysyłanie, otrzymywanie oraz czytanie listów. Zainteresowanie malarzy holenderskich XVII wieku motywem wymiany listów mogło brać się stąd, że korespondowanie było wówczas powszechnym zjawiskiem. Uczeni mówią nawet o eksplozji epistolografii w połowie stulecia w Republice Zjednoczonych Prowincji.

Powstawały liczne podręczniki dotyczące sztuki epistolografii, wśród których najpopularniejszym był poradnik „Le sécretaire à la mode” z 1651 roku autorstwa Jan Pugeta de la Serre. Pisanie listów stało się modne. Służyły one nie tylko celom publicznym i zawodowym. Korespondencja była polem do flirtów, zalotów i miłosnych wyznań, poddanych ścisłym konwencjom i tajnym kodom, w zależności od stopnia zaawansowania znajomości, emocji i uczuć zaangażowanych w nią par.

Gabriel Metsu stworzył intrygującą parę obrazów. Na jednym z nich elegancki, młody mężczyzna pisze list, a na drugim przedstawiona jest czytająca kobieta, której służąca dostarczyła korespondencję. Czy zawieszony na ścianie jej pokoju obraz przedstawiający burzę  na morzu jest odniesieniem do listu przysłanego przez przebywająco daleko ukochanego, czy może aluzją do burzliwych perypetii, jakie może sprowadzić miłość? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyczka sztuki)

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 11.00

am


Gabriel Metsu "Kobieta czytająca list" Gabriel Metsu "Kobieta czytająca list"

Czytaj także

Krzyk natury. Analiza słynnego dzieła Muncha

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 11:52
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała tym razem o słynnym ekspresjonistycznym dziele norweskiego malarza.
rozwiń zwiń