"Lawendowa mgła" Jacksona Pollocka

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 13:43
W audycji "Jest taki obraz" opowiedzieliśmy o jednym z obrazów amerykańskiego malarza, przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego.
Audio
  • Jackson Pollock "Lawendowa mgła" (Jest taki obraz/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mynameislisenok

Gest Fransa Halsa, znanego z brawurowego sposobu malowania, to zaledwie delikatne muśnięcia pędzlem w porównaniu z rozmachem i rozbryzgiem Jacksona Pollocka, który patykiem rozchlapywał farby wprost z wielkich puszek na leżące na ziemi płótna. Malował all over, tańcząc wokół obrazów jak szaman. Pollock nie tytułował, a jedynie numerował swe dzieła. Twierdził bowiem, że numery są neutralne i pozwalają patrzeć na obraz, jak na czyste, pozbawione skojarzeń malarstwo. "Lawendowa mgła" to tytuł nadany przez krytyka sztuki, dla Pollocka był to "Nr 1".

W 1950 roku Hans Namuth przed stodołą Jacksona Pollocka w Springs na Long Island nakręcił film dokumentujący sposób, w jaki malarz tworzył swe wielkie, rozłożone na ziemi płótna. Gdy Namuth przyjechał realizować zdjęcia okazało się, że obraz, którego powstanie miało być filmowane, jest już niemal ukończony. Namuth namówił jednak artystę, aby rozpoczął nowy obraz – w dodatku malowany na szkle, tak, aby kamera umieszczona pod szybą mogła zarejestrować kolejne etapy jego powstawania. Nakręcił fascynujący dokument, który dostępny jest na kanale YouTube. Pollock podobno załamał się po jego obejrzeniu. Uznał, że zbyt wiele zdradził, za bardzo obnażył swój sposób malowania.

Technikę, w której malował Pollock, nazwano "dripping". Namuth pokazał jednak, że artysta robił coś więcej, niż tylko wychlapywanie i wylewanie farby – rzucał na powierzchnię płótna drobne przedmioty o bogatych fakturach, zalewał je płynną emalią, odciskał w mokrej farbie ręce, a przede wszystkim malował w niezwykłym skupieniu.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 16.02.2020

Godzina emisji: 12.45

am/pg

Czytaj także

"Dirce chrześcijańska". Śmierć kobiety na obrazie Siemiradzkiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 12:45
W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o obrazie "Dirce chrześcijańska" Henryka Siemiradzkiego.
rozwiń zwiń