"Izaak i Rebeka". Rembrandt emocjonalny

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 15:00
Kobieta i mężczyzna z obrazu Rembrandta, o którym mówiliśmy w audycji, przedstawieni zostali jako Izaak i Rebeka - słynna para ze Starego Testamentu, która musiała skrywać swoją miłość i spotykać się potajemnie.
Obraz w Rembrandta Izaak i Rebeka w Rijksmuseum w Amsterdamie
Obraz w Rembrandta "Izaak i Rebeka" w Rijksmuseum w AmsterdamieFoto: Sylvia Lederer/Zuma Press/Forum

W ostatniej dekadzie życia Rembrandt pracował nad nową koncepcją malarskiego realizmu. Wypracował manierę powszechnie zwaną późnym stylem Rembrandta. Aby świat przedstawiony w obrazie wydawał się "realny", należy nadać mu wrażenie głębi i ruchu. Można tego dokonać konwencjonalnymi środkami, takimi jak perspektywa czy przedstawienie gestykulujących ludzi.

Jednak złudzenie przestrzeni można oddać również za pomocą kolorów i struktury powierzchni malowidła. Wrażenie głębi i dystansu wzmaga szorstkość przeciwstawiona gładkości – plama w obrazie wyda się bliższa, jeśli jest chropowata, a dalsza, jeśli jest gładka. Podobnie działają kolory – te o chłodnej tonacji oddalają, a te o ciepłej przybliżają namalowane elementy.

A jak za pomocą struktury malarskiej oddać emocje? Rembrandt dokonał tego w "Izaaku i Rebece". Obraz ten mógł być portretem współczesnych Rembrandtowi narzeczonych, a może małżeńskiej pary, ukazanych jednak w historycznym, biblijnym sztafażu. Są oni bowiem przedstawieni jako Izaak i Rebeka, słynna para ze Starego Testamentu, która musiała skrywać swoją miłość i spotykać się potajemnie. Na płótnie Rembrandta ich pełne czułości gesty i delikatność, z jaką się traktują, są potwierdzeniem ich uczuć, ale wrażenie to sugestywnie wzmacnia wibrująca, "żywa" farba, gorąca czerwień sukni Rebeki i żarzące się złoto kaftana Izaaka. Wyłaniają się z gładkiego, ciemnego tła, jakby poza nimi i ich uczuciem nie było już niczego innego.

Rembrandt, "Izaak i Rebeka" ("Żydowska narzeczona"), ok. 1665-1669, Rijksmuseum w Amsterdamie


Posłuchaj
14:53 2022_02_27 14_45_20_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Izaak i Rebeka". Rembrandt emocjonalny (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 27.02.2022

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Zeuksis malujący starą kobietę

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 12:00
Mistrz niderlandzki Aert de Gelder, wierny uczeń Rembrandta, namalował scenę z legendy o Zeuksisie z Heraklei. Starożytny malarz podobno umarł ze śmiechu podczas malowania starej kobiety, która zamówiła u niego portret, prosząc, by przedstawił ją jako Afrodytę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Portret Anny Austriaczki". Sztuka jako narzędzie propagandowe

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 17:00
- Bohaterka tego obrazu już od swoich narodzin miała zaplanowane życie. Na tym portrecie spojrzenie królowej jest bardzo szczególne. Z jednej strony - majestat władzy, a z drugiej - szczerość. Ten wzrok czujemy, kiedy patrzymy na obraz, to spojrzenie podąża za nami - mówiła Alicja Jakubowska, kuratorka pokazu płótna Petera Paula Rubensa "Portret Anny Austriaczki" na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń