Quinten Massys - "Stara kobieta" czy "Brzydka księżniczka"?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 14:50
Kim była kobieta z obrazu Quintena Massysa? Związane z malowidłem legendy mówią, że bohaterką miałaby być tajemnicza królowa Tunisu, a według innego księżna Karyntii. Postać kobiety utożsamiono również z Margaret Maultasch, księżną Karyntii i hrabiną Tyrolu; zwano ją złośliwie Maultasch (co w dosłownym tłumaczeniu znaczy "sakwogęba").
Quinten Massys, Groteskowa stara kobieta (tzw. Brzydka księżna), 1513, National Gallery, Londyn
Quinten Massys, Groteskowa stara kobieta (tzw. Brzydka księżna), 1513, National Gallery, LondynFoto: GRANGER / Granger History Collection / Forum

Najpewniej jednak nie jest to portret konkretnej osoby, lecz satyryczne przedstawienie kobiety, która nie bacząc na swój wiek, uwodzi pomarszczonym dekoltem i szpetną twarzą. Co wcale jednak nie wyklucza, że do obrazu pozowała nieznana kobieta, która użyczyła malarzowi swoich zniekształconych chorobą rysów.

Do obrazu Massysa mogła bowiem pozować kobieta, cierpiąca na syndrom Pageta. Malarz, zainteresowany brzydotą i groteską, wykorzystał jej rysy w obrazie o alegorycznym, a zarazem satyrycznym wyrazie. Syndrom Pageta prowadzi do znacznych zniekształceń kości, bohaterka obrazu ma wyraźnie powiększone szczęki, co z kolei doprowadziło do wybrzuszenia górnej wargi i uniesienia nosa. Deformacja kości dotknęła również czoło, oczodół i dłonie.

Pojawiająca się w obrazie róża przywołuje "Opowieść o róży", średniowieczny poemat alegoryczny. Bohaterem dzieła jest młodzieniec, który trafił do tajemniczego ogrodu miłości, zamieszkałego przez liczne postaci-personifikacje. Może kobieca postać z obrazu Massysa to jedna z nich - Rozpusta?

Inna interpretacja dzieła wiąże postać z "Pochwałą głupoty" Erazma z Rotterdamu. Może zatem kobieta w obrazie Massysa to wizualny odpowiednik staruchy, groteskowej postaci opisanej przez Erazma. Filozof wyśmiewa w swym dziele starą kokietkę, która nie potrafi oderwać się od lustra i wystawia na widok publiczny pomarszczone piersi. Ostatecznie jednak, jedyne co może zrobić, to kupić miłość za pieniądze.

Groteskową postać z obrazu Quintena Massysa wykorzystał John Tenniel tworząc wizerunek złośliwej Księżnej, jednej z bohaterek "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla. Księżna na ilustracji Tenniela ma nie tylko niewymownie brzydką twarz, lecz również strój kobiety z obrazu - to samo charakterystyczne nakrycie głowy z welonem rozpostartym na dwóch wymodelowanych rogach, które nazywane jest w polskiej terminologii czepiec siodłowy.  


Posłuchaj
15:11 2023_02_26 14_44_37_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Quinten Massys, "Stara kobieta" (tzw. "Brzydka księżniczka"), ok. 1513, deska, National Gallery, Londyn (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 26.02.2023

Godzina emisji: 14.45

mo

Czytaj także

Pochwała zmysłowej miłości na obrazie Rubensa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 15:15
Obrazy dawnych mistrzów niejednokrotnie opowiadają o miłości w sposób aluzyjny, za pomocą rozlicznych symboli i alegorii. Na pozór rodzajowy, wielopostaciowy obraz Petera Paula Rubensa, zwany "Ogrodem miłości", jest w istocie alegorią opowiadającą o różnorodnych przejawach miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Velázquez i jego malarski labirynt

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 15:00
Obrazy wymagają uwagi. Większości z nich wręcz nie da się ogarnąć na jeden rzut oka, i to nie ze względu na ich wielkość, lecz subtelną grę, w jaką artyści wciągają widzów. Mistrzem malarskiego labiryntu był Diego Rodriguez de Silva y Velázquez. Każdy jego obraz to zaproszenie do uczestnictwa w wyrafinowanej, wymagającej uwagi intrydze.
rozwiń zwiń