Pochwała zmysłowej miłości na obrazie Rubensa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 15:15
Obrazy dawnych mistrzów niejednokrotnie opowiadają o miłości w sposób aluzyjny, za pomocą rozlicznych symboli i alegorii. Na pozór rodzajowy, wielopostaciowy obraz Petera Paula Rubensa, zwany "Ogrodem miłości", jest w istocie alegorią opowiadającą o różnorodnych przejawach miłości.
Obraz Ogród miłości Petera Paula Rubensa
Obraz "Ogród miłości" Petera Paula RubensaFoto: Suzanne Plunkett/Reuters/Forum

W idyllicznej scenerii eleganckie panie i wytworni panowie oddają się flirtom i grom towarzyskim. W cieniu portyku jest nieco rubaszniej – fontanna typu giocco niespodziewanie zalewa młodą dziewczynę wodą, jeden z mężczyzn łapie swą towarzyszkę za pierś, a drugi ukradkiem ściska dłoń swojej towarzyszki. Jednak niezależnie od tego, czy flirt jest dworski, elegancki i poddany konwencjom, czy też zabawny i dosadny, chodzi o jedno - o pochwałę zmysłowej miłości. Patronuje jej posąg Venus Lactans, z piersi kamiennej bogini obficie wytryskuje woda. Ziemia i niebo roi się od amorków, a piękna natura i bogaty ogród sprzyjają podniecie zmysłów.

Rubens wykorzystał na obrazie portyk własnego domu w Antwerpii, a także włoskie rzeźby ogrodowe i żonglował powszechnie znanymi symbolami (np. jarzmo, gołębie, różany wieniec), aby stworzyć zmysłowy obraz, a zarazem pochwałę ziemskiej miłości i małżeństwa. W obrazie jest bowiem również paw – symbol Junony, patronki małżeństw. Malowidło dekorowało sypialnię hiszpańskiego króla zapewne, jako wróżba płodności, dobrej miłości, a zarazem wyrafinowana podnieta.

Peter Paul Rubens, "Ogród miłości", 1630-35, płótno, 188 x 283 cm, Prado, Madryt

Posłuchaj
14:46 2023_02_12 14_45_55_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Pochwała zmysłowej miłości na obrazie Rubensa (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 12.02.2023

Godzina emisji: 14.45

pg

Czytaj także

Mityczna Gorgona na płótnie mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 17:00
W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy z dr Grażyną Bastek o motywie straszliwej, antycznej Meduzy, który inspirował najwspanialszych mistrzów pędzla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Portret Anny Austriaczki". Sztuka jako narzędzie propagandowe

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 17:00
- Bohaterka tego obrazu już od swoich narodzin miała zaplanowane życie. Na tym portrecie spojrzenie królowej jest bardzo szczególne. Z jednej strony - majestat władzy, a z drugiej - szczerość. Ten wzrok czujemy, kiedy patrzymy na obraz, to spojrzenie podąża za nami - mówiła Alicja Jakubowska, kuratorka pokazu płótna Petera Paula Rubensa "Portret Anny Austriaczki" na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń