REKLAMA

Paweł Jaskanis: pałac w Wilanowie zaprasza gości od 1805 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 16:28
- Stanisław Kostka Potocki z żoną Aleksandrą z Lubomirskich udostępnili pokoje pałacu wilanowskiego zwiedzającym 5 sierpnia 1805 roku. Z tego dnia pochodzi pierwszy wpis do księgi osób zwiedzających, prowadzonej do dzisiaj - przypominał w Dwójce dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Audio
  • Paweł Jaskanis o Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Wolna sobota/Dwójka)
Paweł Jaskanis
Paweł JaskanisFoto: PAP/Leszek Szymański

- Mamy przegląd tego, kto chadzał do muzeum. Kostka Potocki zadbał o to, żeby nie były to wyłącznie osoby z wyższych sfer - zwracał uwagę Paweł Jaskanis, przywołując znamienną inskrypcję dekorującą próg wejścia do muzeum. Mówi ona o "wstępie wolnym dla wszystkich, wszystkich stanów".

W rozmowie więcej o przeszłości Pałacu w Wilanowie ("wyobrażamy sobie, że w ogrodach stało ponad 100 rzeźb cynowo-ołowianych, złoconych"), o jego fundatorze ("opowiadamy głównie o Sobieskim, bo on tworzy tożsamość polską, sarmacką , republikańską, jest ikoną"), jak i o współczesności tego wyjątkowego, nie tylko na mapie Warszawy, miejsca.

W audycji nie zabrakło również wspomnień naszego gościa związanych choćby z początkami jego zainteresowań historią sztuki.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Paweł Jaskanis (historyk sztuki, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Data emisji: 24.11.2018

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Dwójka w pałacu króla czytelnika. Zwiedzamy Wilanów!

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 18:00
- O Janie III Sobieskim najczęściej pamiętamy jako o zwycięzcy spod Wiednia, tymczasem był on też mecenasem sztuki i namiętnym czytelnikiem, który zabierał książki na wyprawy wojenne - mówiła w Dwójce Zuzanna Flisowska z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
rozwiń zwiń