Dwójka w pałacu króla czytelnika. Zwiedzamy Wilanów!

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 18:00
- O Janie III Sobieskim najczęściej pamiętamy jako o zwycięzcy spod Wiednia, tymczasem był on też mecenasem sztuki i namiętnym czytelnikiem, który zabierał książki na wyprawy wojenne - mówiła w Dwójce Zuzanna Flisowska z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Audio
  • Dwójka w pałacu króla czytelnika. Zwiedzamy Wilanów! (Dwójka na miejscu)
Pałac w Wilanowie
Pałac w WilanowieFoto: Pixabay/domena publiczna

2namiejscu_olsztyn1200.JPG
"Wielkie zagęszczenie twórców". Dwójka w Olsztynie

Od opowieści o głównych postaciach związanych z Pałacem w Wilanowie rozpoczęliśmy zgłębianie historii tego miejsca. Obiekt został wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Wincentego Locciego. Zuzanna Flisowska, zwracała uwagę, że król Sobieski próbował stworzyć wokół Wilanowa środowisko artystyczne na czele z malarzem Jerzym Siemiginowskim-Eleuterem. - On wysyłał wybranych malarzy do Rzymu, by zdobywali doświadczenie. Zapraszał też do pałacu wybitne postaci nauki. Łączyła go przyjaźń z Janem Heweliuszem, którego wspierał go finansowo.

Skarby Wilanowa udostępnił publiczności już na początku XIX wieku inny wielki mieszkaniec pałacu - Stanisław Kostka-Potocki. - Zwiedzanie tego miejsca umożliwił już w 1805 roku. Wierzył, że poprzez udostępnianie wiedzy i sztuki można naród edukować, podnosić i budować jego przyszłość - wyjaśniała Zuzanna Flisowska.

W audycji spotkaliśmy się także m.in. z Agatą Sapiechą, organizatorką Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej, a także z Anetą Markuszewską, która przybliżyła postać królowej Marii Kazimiery.

kazimierz_1200.jpg
Posłuchaj relacji z Kazimierza nad Wisłą!

Prof. Tadeusz Gadzina natomiast przypomniał działalność Kwartetu Wilanów, który w latach 60. XX wieku swoją muzyczną karierę rozpoczął w pałacowych wnętrzach, a dr Łukasz Maurycy Stanaszek opowiedział o mikroregionie etnograficznym Urzecze, obejmującym m.in. wilanowski odcinek Wisły.

Wiślane wątki podjęła także Anna Wieczorek-Niebielska z Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego, organizującego różnorodne zajęcia związane nie tylko z rzeką Wisłą. Współczesny wątek miasteczka Wilanów został poruszony zaś z Hubertem Trammerem, architektem i urbanistą.

Cykl "Dwójka na miejscu" powstał w związku osiemdziesięcioleciem radiowej Dwójki.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Magdalena ŁośPiotr Kędziorek

Goście: Zuzanna Flisowska, Magdalena Cabaj, Marcin Baran, Patrycja Żołędowska (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Agata Sapiecha (rganizatorka Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej), Simon Standage (skrzypek, dyrygent), Tomasz Pokrzywiński i Justyna Tupczyńska (Międzynarodowa Letnia Akademii Muzyki Dawnej), dr Łukasz Maurycy Stanaszek (antropolog), prof. Tadeusz Gadzina, Andrzej Stanisław Grabowski (malarz), Anna Wieczorek-Niebielska (Nadwiślański Uniwersytet Dziecięcy), Natalia Wielechowska (Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych), Janusz Korzeniowski (specjalista od kaligrafii), prof. Lech Majewski (ASP w Warszawie, grafik), Aneta Markuszewska (muzykolożka), Hubert Trammer (architekt)

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 15.00

bch/kul

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Poprzęcka: Warszawa przestała być martwym miastem

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 18:00
- W ciągu kilkunastu lat Warszawa zmieniła swoje oblicze. Nie ma innej miejscowości w Polsce, która doznałaby tak cudownej metamorfozy – powiedziała prof. Maria Poprzęcka, goszcząca w "Wybieram Dwójkę" w ramach cyklu "Moje miejsca".
rozwiń zwiń