X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ruscy". Spektakl-pytanie o granice polskości

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 10:00
- Tytuł jest prowokacyjny, bo odnosi się do Polaków z okolic Żytomierza, którzy zostali oddzieleni od kraju zaraz po II zaborze, a później z rozkazu Stalina trafili do Kazachstanu - opowiadał w Dwójce Radosław Paczocha, autor dramatu wystawionego w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
Audio
  • "Ruscy". Spektakl-pytanie o granice polskości (Wybieram Dwójkę)
Plakat przedstawienia
Plakat przedstawieniaFoto: materiały prom.

Spektakl "Ruscy" to opowieść o ośmiu pokoleniach Polaków, którzy nie z własnej woli znaleźli się poza granicami ojczyzny. Pomimo upływu wieków, do dziś kultywują swoją polską tożsamość. - Przez ten czas opierali się rusyfikacji i sowietyzacji, procesy te jednak zostawiły na nich pewne ślady - mówił Radosław Paczocha. Gość audycji dodał, że ze względu na wschodnie naleciałości w języku i kulturze, przez niektórych Polacy z Kazachstanu są dziś określani niesprawiedliwie jako "ruscy".

Autor sztuki wyjaśnił, że swoim tekstem chciał postawić pytania o granice polskości, które decydują o przynależności do narodu. Gość audycji zwrócił też uwagę na wyidealizowany obraz Polski kultywowany w rodzinach żytomierskich repatriantów.

Premierę spektaklu "Ruscy" zaplanowano na 11 listopada.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Radosław Paczocha (dramaturg)

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Małecki: reżyseria od dawna była moim marzeniem

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 17:38
- Reżyseria jest moim niezrealizowanym, acz realizującym się marzeniem, które miałem tak naprawdę już w liceum. Wydział Aktorski Akademii Teatralnej miał być dla mnie tylko etapem na drodze do reżyserii. Pech chciał, że w 2000 roku Jerzy Grzegorzewski zatrudnił mnie w Teatrze Narodowym - mówił gość Dwojki.
rozwiń zwiń