X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pokazać racje, nie osądzać". Conrad w Teatrze Polskim

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 10:00
- Pracując nad tym spektaklem, założyliśmy bachtinowską strategię czytania, dialogowej nierozstrzygalności – mówił Janusz Opryński o przygotowywanym w Teatrze Polskim w Warszawie we własnej adaptacji i reżyserii "W oczach Zachodu" Josepha Conrada.
Audio
  • Janusz Opryński o adaptacji "W oczach Zachodu" Conrada (Poranek Dwójki)

dżungla1200.jpg
Podróż do źródeł grozy. Posłuchaj "Jądra ciemności" Conrada

Jak podkreślał gość Dwójki, ten - za Michaiłem Bachtinem - sposób lektury zakłada przedstawianie racji każdej ze stron, przyglądanie się im, a nie osądzanie. - Wracałbym do tego słowa, do "aporii", "nierozwiązywalności". Zawsze będą ludzie walczący o wolność, i to będzie okrutna walka, bo wciąż jest jakaś tyrania. Ale po dwóch stronach są popełniane jakieś straszne rzeczy. I to jest nierozwiązywalne - mówił Janusz Opryński.

Czy Conrad był przeciwnikiem rewolucji? Co "W oczach Zachodu" - jego słynna książka o Rosji, o tym, "jak na bezmyślny terror odpowiada się terrorem" - ma wspólnego ze współczesnością? W rozmowie również o nawiązaniach do twórczości Fiodora Dostojewskiego, Alberta Camusa i Timothy'ego Snydera.

*** 

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Janusz Opryński (reżyser teatralny)

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teatr w 2017. "Performans polityczny zamiast dobrej sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:00
- Teatr przechylił się w stronę politycznego performansu, który ma charakter protestu wobec zjawisk społecznych i politycznych w Polsce. Te spektakle, choć budzą żywe emocje i są szeroko dyskutowane, zaniedbują stronę artystyczną - mówił w Dwójce Jacek Kopciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabawa "Rewizorem" Gogola w Collegium Nobilium

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 10:00
- To napisana współczesnym językiem opowieść o mechanizmach rządzących społeczeństwem, o tym, jak człowiek potrzebuje mieć władzę nad drugim człowiekiem - mówiła w Dwójce Anna Augustynowicz, reżyserka spektaklu "Rewizor. Będzie wojna!".
rozwiń zwiń