"Pokazać racje, nie osądzać". Conrad w Teatrze Polskim

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 10:00
- Pracując nad tym spektaklem, założyliśmy bachtinowską strategię czytania, dialogowej nierozstrzygalności – mówił Janusz Opryński o przygotowywanym w Teatrze Polskim w Warszawie we własnej adaptacji i reżyserii "W oczach Zachodu" Josepha Conrada.
Audio
  • Janusz Opryński o adaptacji "W oczach Zachodu" Conrada (Poranek Dwójki)

dżungla1200.jpg
Podróż do źródeł grozy. Posłuchaj "Jądra ciemności" Conrada

Jak podkreślał gość Dwójki, ten - za Michaiłem Bachtinem - sposób lektury zakłada przedstawianie racji każdej ze stron, przyglądanie się im, a nie osądzanie. - Wracałbym do tego słowa, do "aporii", "nierozwiązywalności". Zawsze będą ludzie walczący o wolność, i to będzie okrutna walka, bo wciąż jest jakaś tyrania. Ale po dwóch stronach są popełniane jakieś straszne rzeczy. I to jest nierozwiązywalne - mówił Janusz Opryński.

Czy Conrad był przeciwnikiem rewolucji? Co "W oczach Zachodu" - jego słynna książka o Rosji, o tym, "jak na bezmyślny terror odpowiada się terrorem" - ma wspólnego ze współczesnością? W rozmowie również o nawiązaniach do twórczości Fiodora Dostojewskiego, Alberta Camusa i Timothy'ego Snydera.

*** 

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Janusz Opryński (reżyser teatralny)

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/bch

Czytaj także

Teatr w 2017. "Performans polityczny zamiast dobrej sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:00
- Teatr przechylił się w stronę politycznego performansu, który ma charakter protestu wobec zjawisk społecznych i politycznych w Polsce. Te spektakle, choć budzą żywe emocje i są szeroko dyskutowane, zaniedbują stronę artystyczną - mówił w Dwójce Jacek Kopciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabawa "Rewizorem" Gogola w Collegium Nobilium

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 10:00
- To napisana współczesnym językiem opowieść o mechanizmach rządzących społeczeństwem, o tym, jak człowiek potrzebuje mieć władzę nad drugim człowiekiem - mówiła w Dwójce Anna Augustynowicz, reżyserka spektaklu "Rewizor. Będzie wojna!".
rozwiń zwiń