X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Warszawa. Miasto podzielone". Twórcy o swoim filmie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 17:00
- Mojego filmu by nie było, gdyby nie ten amatorski, 8. milimetrowy obraz nakręcony w warszawskim getcie. Znalazłem go 15 lat temu i stał się on dla mnie rzeczą bezcenną, przewodnikiem po miejscu będącym sceną wielkiej tragedii - mówił w Dwójce Eric Bednarski, reżyser obrazu, który przed kilkoma dniami miał swoją premierę.
Audio
  • Spotkanie z twórcami filmu "Warszawa. Miasto podzielone" (Wybieram Dwójkę)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mat. promocyjne

"Warszawa. Miasto podzielone" to unikatowy film, w którym można oglądać pierwszy nie nakręcony przez Niemców i niepropagandowy filmowy materiał archiwalny z warszawskiego getta. Gośćmi audycji byli twórcy tego wyjątkowego obrazu - reżyser Eric Bednarski, operator Jacek Petrycki oraz kompozytor Daniel Bloom.

W 1941 roku Polak, miłośnik kamer 8 mm, przeszedł na teren getta warszawskiego i nagrał krótki, dziesięciominutowy film. Pokazał podzielone miasto, setki tysięcy Żydów stłoczonych na niewielkim obszarze. Film zarejestrował straszną historię getta, a jego autentyczność potwierdzili eksperci z Yad Vashem, Polskiej Filmoteki Narodowej i Imperial War Muzeum w Londynie.

- Film nakręcony przez Alfonsa Ziółkowskiego to jedyny obraz zrobiony przez człowieka, który patrzy na getto współczującymi oczami, a nie oczami nazistowskiego propagandzisty. Najpierw oglądałem ten film jako nadzwyczajne wejście w świat, który jest mi pokazany w inny sposób. Potem nagle zobaczyłem, że ten film jest nadzwyczajnie profesjonalnie zrealizowany –

Film przeleżał 70 lat zanim odkrył go Eric Bednarski kanadyjsko-polski scenarzysta i reżyser mieszkający w Warszawie. - Czułem obowiązek i odpowiedzialność, chciałem podzielić się nim z innymi. By to zrobić postanowiłem ubrać go w szerszy kontekst historyczny i miejski, odnosząc się do współczesnej Warszawy - powiedział Eric Bednarski.

Dlaczego tak niewiele wiemy o Alfonsie Ziółkowskim, autorze amatorskiego filmu nakręconego w warszawskim getcie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z twórcami filmu "Warszawa. Miasto podzielone".

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: Eric Bednarski (reżyser), Jacek Petrycki (operator) oraz Daniel Bloom (kompozytor)

Data emisji: 14.05.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Warszawa: Miasto podzielone". Obraz getta z nowej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 10:00
- Chcielibyśmy, żeby ten film wywoływał refleksję w ludziach, którzy dziś chodzą po Warszawie - mówiła w Dwójce Dorota Przyłubska, producentka dokumentu o getcie warszawskim, opartego na nieznanym dotąd materiale filmowym z czasów II wojny światowej.
rozwiń zwiń