X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Urszula Kryger: Szymanowskiego odkrywam przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 13:00
W cyklu "90 lat dookoła dźwięku" przypomnieliśmy radiowy koncert z 2005, na którym dwie znakomite śpiewaczki przedstawiły wzorcowe interpretacje pieśni Szymanowskiego.
Audio
  • Radiowy Szymanowski Kryger i Sobotki (90 lat dookoła dźwięku/Dwójka)
Karol Szymanowski
Karol SzymanowskiFoto: Wikimmedia Commons, domena publiczna

- Nie czuję takiego związku emocjonalnego z muzyką żadnego innego kompozytora. Wciąż zauważam nowe rzeczy, nawet w tych pieśniach Szymanowskiego, które wykonuję od lat - mówiła Urszula Kryger w rozmowie z Różą Światczyńską. - Fascynująca jest na przykład rola języka w tych utworach. Pieśni do poezji niemieckiej oraz polskiej mają zupełnie inną fakturę i nastrój, niezależnie od okresu twórczości. Warto też zwracać uwagę, w jaki sposób Szymanowski modyfikuje źródłowy tekst - dodała.

Koncert i rozmowa związane były z niezwykłym wydawnictwem wytwórni Channel Classics. Chodzi o komplet pieśni Karola Szymanowskiego nagrany z inicjatywy holenderskiej pianistki Reinild Mess. Instrumentalistka zaprosiła do współpracy m.in. Urszulę Kryger oraz Iwonę Sobotkę. Z dwoma polskimi śpiewaczkami wystąpiła także w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Nagranie pamiętnego koncertu przedstawiliśmy w rocznicowym cyklu.

Program:

Karol Szymanowski Rymy dziecięce op. 49 do słów Kazimiery Iłłakowiczówny, Sześć pieśni op. 20 do słów Tadeusza Micińskiego, Pieśni księżniczki z baśni op. 31 do słów Zofii Szymanowskiej, Pięć pieśni do słów poetów niemieckich op. 13,  Trzy pieśni do słów Dymitra Dawydowa op. 32, Łabędź op. 7 do słów Wacława Berenta, Cztery pieśni op. 41 do słów Rabindranatha Tagore

Wyk. Urszula Kryger - mezzosopran, Iwona Sobotka - sopran, Reinild Mess - fortepian

(Warszawa, Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego,  9.01.2005)

***

Tytuł audycji: "90 lat dookoła dźwięku"

Prowadzący: Marek Zwyrzykowski

Goście: Urszula Kryger, Iwona Sobotka (śpiewaczki)

Data emisji: 16.01.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/kul

Komentarze1
aby dodać komentarz
pons2015-01-18 18:33 Zgłoś
Ach ta nasza kobieca wyrozumiałość nieskończenie niepojęta. A Karolek... cóż, jak to Karolek, niewdzięcznik pisał, że piersi nam sterczą jak osłu uszy. Taki to był pisarz!

Czytaj także

Karol Szymanowski - uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 07:00
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 14:00
Zakończona właśnie praca nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego klasyka rozpoczęła się dwa miesiące po śmierci kompozytora, gdy powstało Towarzystwo Karola Szymanowskiego. W kolejnych dekadach w pozyskanie z Zachodu rękopisów zaangażować musiały się najwyższe władze PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjczyk, który odkrył dla Polski Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 11:00
- Rattle wraca do "Stabat Mater", którym rozpoczął 20 lat temu renesans Szymanowskiego - mówił Adam Suprynowicz o warszawskim występie Berlińskich Filharmoników.
rozwiń zwiń