Szalbierz, czyli "Świętoszek" według Bogusławskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 12:55
W sobotni wieczór zapraszamy na słuchowisko według "Szalbierza" Gyorgya Spiro w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Wojciech Bogusławski. Jak legendę polskiego teatru postrzega węgierski autor?
Wojciech Bogusławski. Jak legendę polskiego teatru postrzega węgierski autor?Foto: domena publiczna, wikipedia

Głównym bohaterem słuchowiska jest Wojciech Bogusławski, który  przyjeżdża z Warszawy na gościnne występy do Wilna, by zagrać we własnej operze. Niestety cenzura nie zezwoliła na jej inscenizację, wobec czego dyrektor wileńskiego teatru - Każyński, decyduje się wystawić molierowskiego "Świętoszka" z Bogusławskim w roli głównej. Do spotkania dyrektora teatru z "gościem honorowym" dochodzi podczas próby, w zaskakujących okolicznościach - Bogusławski pojawia się bowiem incognito. Dzięki temu, że wszyscy muszą przygotować się do występu, mamy możliwość podpatrzeć, jak pracuje nad rolą sława polskiego teatru.

Autor sztuki wykorzystał nie tylko w tej scenie chwyt "teatru w teatrze". Bardzo dramatyczne sytuacje rozgrywają się też na widowni już podczas spektaklu "Świętoszka". Na widowni, na której obecny jest generał-gubernator. Intryga, wymyślona przez Bogusławskiego, rozjusza gubernatora, ale daje dużą satysfakcję zjednoczonej w patriotycznym uniesieniu publiczności. Utwór ten jest aluzją do sytuacji krajów zniewolonych - Spiro miał na myśli "demoludy" w latach 70. Realia życia w tamtych czasach doskonale są znane autorowi "Szalbierza" z autopsji.

Spiro jest Węgrem, ale studiował w Polsce i szczególnie zafascynowała go epoka polskiego oświecenia. Jego "Szalbierz" nie  jest sztuką dokumentalną, lecz wyrazem hołdu złożonego "Ojcu polskiego teatru".

"Szalbierz"

Autor:
Gyorgy Spiro

Przekład:

Mieczysław Dobrowolny

Adaptacja:

Iwona Malinowska

Reżyser:
Waldemar Modestowicz

Realizator:
Andrzej Złomski

Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko

Obsada:

Krzysztof Chamiec (Bogusławski) oraz Krzysztof Wakuliński, Marek Obertyn, Magdalena Wójcik, Piotr Bajor, Marzena Trybała, Witold Pyrkosz, Krystyna Królówna, Zofia Rysiówna, Sławomir Pacek, Piotr Kozłowski, Adam Bauman, Andrzej Ferenc, Gustaw Lutkiewicz, Włodzimierz Press i Wojciech Wysocki

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (2.05) w godzinach 22.45-24.00.

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybitny i okrutny. Bogusławski według Węgrów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 19:44
- To niezwykle ciekawy splot historii i fantazji autorskiej - mówiła o sztuce "Szalbierz" Györgyego Spiró dr Halina Waszkiel, autorka prac o teatrze i dramacie XIX wieku.
rozwiń zwiń