"Andy". Najlepsze słuchowisko Prix Europa

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 10:00
W audycji przypomnieliśmy słuchowisko Krzysztofa Czeczota "Andy", które na międzynarodowym festiwalu Prix Europa 2013 otrzymało tytuł najlepszego słuchowiska roku. 
Andrzej Brzoska i  Adam Woronowicz
Andrzej Brzoska i Adam Woronowicz Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Słuchowisko "Andy" zdobyło główną nagrodę w kategorii radio fiction na Prix Europa 2013 - największym i najważniejszym europejskim festiwalu trzech mediów: telewizji, radia i Internetu, odbywającym się od 1987 roku w Berlinie.

"Andy" autorstwa i w reżyserii Krzysztofa Czeczota to zapis szaleństwa, w jakie popada tytułowy bohater, młody realizator dźwięku (w tej roli Adam Woronowicz). Pewnego dnia Andrzej staje się innym człowiekiem - nie ma już dawnego Andrzeja. Jest Andy, który nie oddziela rzeczywistości "tu i teraz" od fikcji seriali oraz słuchowisk. Autor scenariusza korzysta z rozmaitych gatunków: przypowieści filozoficznej, kryminału, powieści obyczajowej.

>>Przeczytaj felieton Pawła Głowackiego o słuchowisku "Andy"<<

Słuchowisko to również przewrotny hołd oddany magii dźwięku i możliwości jego zapisu. Krzysztof Czeczot we współpracy ze znakomitym realizatorem Andrzejem Brzoską wykorzystał istniejące nagranie archiwalne i połączył je z własnym scenariuszem. Za sprawą technologii Adam Woronowicz rozmawia z Romanem Wilhelmim o sprawach najistotniejszych.

Krzysztof Czeczot, "Andy" w reżyserii autora

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska; muzyka: Adam Walicki

Obsada: Adam Woronowicz (Andy), Roman Wilhelmi (z nagrania archiwalnego powieści „Moskwa-Pietuszki” Wieniedikta Jerofiejewa z 1991 roku), Magdalena Cielecka (Magda), Grażyna Barszczewska (Matka), Zbigniew Konopka (Malicki), Grzegorz Kwiecień (Paweł/Kelner), Kinga Tabor (Kobieta), Janusz Wituch (Kontroler/Policjant), Krzysztof Czeczot (Reżyser), Janusz Szydłowski (Lektor)

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem 

Data emisji: 23.05.2020

Godzina emisji: 19.30

jp/bch

Czytaj także

Radiowy thriller triumfuje na Prix Italia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 14:00
- To świetne dziennikarskie śledztwo - mówiła w Dwójce Katarzyna Błaszczyk o wyróżnionym na Festiwalu Prix Italia reportażu "Dopóki jestem" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Magdy Balcerak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Andy" Krzysztofa Czeczota najlepszym słuchowiskiem Europy!

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 21:00
Słuchowisko „Andy” autorstwa i w reżyserii Krzysztofa Czeczota, w realizacji akustycznej Andrzeja Brzoski, zdobyło na odbywającym się w Berlinie Festiwalu Prix Europa 2013 tytuł najlepszego słuchowiska roku! To pierwsze takie wyróżnienie dla produkcji Teatru Polskiego Radia na tym festiwalu.
rozwiń zwiń