Okrutnie o teatrze. "Suflerka" Ewy Lipskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 13:46
Ewa Kaim za rolę w słuchowisku "Suflerka" w reż. Józefa Opalskiego zdobyła na tegorocznym festiwalu "Dwa Teatry" nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą. Na festiwalu uhonorowano również Radio Kraków, producenta "Suflerki".
Audio
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/Fer Gregor

"Suflerka" Ewy Lipskiej jest bez wątpienia sztuką o teatrze, sztuką przewrotną i okrutną, jak na znakomitą poetkę i wielką ironistkę przystało. Stawia ona pytanie: czy uda się komuś, kto całe życie żył teatrem, ocalić własną prywatność, rodzinę, spoistość wewnętrzną? Suflerka jest także szyderstwem z "nowoczesnego teatru", w którym pani Kant, bohaterka sztuki, nie umie się odnaleźć.

Zafascynowana teatrem, w którym SŁOWO miało nadrzędne znaczenie, nie potrafi poddać się internetowym nowinkom i migającym obrazkom teatralnej współczesności.

Ewa Lipska napisała sztukę z myślą o legendarnej Annie Polony, która stworzyła w tym słuchowisku kolejną wielką kreację.


Anna Polony
Anna Polony. Fot. Wojciech Kusiński/PR

Ewa Lipska "Suflerka"

Reżyseria: Józef Opalski

Realizacja akustyczna: Wojciech Gruszka

Obsada: Anna Polony (Pani Kant), Ewa Kaim (córka Pani Kant), Andrzej Mrowiec (Pan Józio)

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Ewą Kaim, która za rolę w słuchowisku "Suflerka" zdobyła na tegorocznym festiwalu "Dwa Teatry" nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 15.06.2019

Godzina emisji: 19.00

jp/mko


Czytaj także

Józef Opalski: teatr radia jest sztuką skracania

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 10:00
- Sztuka "Suflerka" w oryginale miała trwać około 2 godzin. Na potrzeby słuchowiska musiałem się zmieścić w 45 minutach - mówił w Dwójce reżyser, który uczestniczył w XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń