"Zegarek". Początki radiowego słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 09:00
W audycji przypomnieliśmy słuchowisko z 2008 roku w reżyserii Waldemara Modestowicza z udziałem m.in. Leona Charewicza, Mariusza Benoit i Stanisława Brudnego. 
Leon Charewicz
Leon CharewiczFoto: PR

"Zegarek" opowiada o narodzinach słuchowiska jako odrębnej, samoistnej formy sztuki. Akcja toczy się w latach 1929 - 1939. Bohater jest radiowcem, który wierzy, że pewnego dnia pojawi się Wielki Poeta Radia, który potrafi, dysponując słowem i dźwiękiem, wyrazić cały świat. Taki tekst się pojawia. To "Zegarek" Jerzego Szaniawskiego. W tle - Europa, do władzy dochodzi Hitler i fakt ten zaważy nie tylko na losie bohatera słuchowiska, którego żona jest Żydówką, ale również w szczególny sposób na dziejach Teatru Polskiego Radia.

Feliks Netz "Zegarek" (data premiery 17 maja 2008)

reżyseria: Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne: Renata Baszun

obsada: Leon Charewicz (Wit), Mariusz Benoit (Podróżny), Stanisław Brudny (Portier), Joanna Jeżewska (Sekretarka), Aleksander Bednarz (Dyrektor), Dorota Landowska (Vera), Sławomir Pacek (Głos), Andrzej Blumenfeld (Autor) 

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 7.02.2021

Godzina emisji: 19.00


Zobacz więcej na temat: słuchowisko
Czytaj także

"Henryk Bardijewski stworzył własny styl słuchowisk"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 10:00
- Henryk Bardijewski był moim nauczycielem sztuki radiowej. Zawsze urzekał mnie sposób, w jaki opowiadał o ludziach i o świecie. Miał swój własny język, sposób obrazowania, budowania metafor, dzięki czemu już po dwóch stronach wiedziałem, kto jest autorem tekstu - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, który w "Strefie literatury" wspominał znakomitego pisarza, autora słuchowisk, satyryka i radiowca, który zmarł 9 grudnia 2020 roku.
rozwiń zwiń