X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stenka, Celińska, Kowalski – w premierowym słuchowisku Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 13:00
W sobotę o 18.00 zapraszamy na "Boulevard Voltaire" Andrzeja Barta – opowieść o trudnej miłości i potędze stereotypów. Gwiazdorska obsada!
Audio

 

Boulevard  Voltaire to jedna z ulic Paryża, w 11. dzielnicy, niedaleko Placu Republiki, Placu Bastylii i cmentarza Père-Lachaise. Jak piszą przewodniki: panuje tu typowa paryska atmosfera...

 

/

 

 

Główni bohaterowie słuchowiska "Boulevard  Voltaire" są emigrantami, którzy w różnym czasie opuścili Polskę i zdecydowali się osiąść we Francji na stałe. Pani Z. – Żydówka w niemłodym już wieku, zamożna wdowa po wybitnym ekonomiście – wyjechała z Polski wraz z rodzicami zaraz po 1956 roku. Pan R. – hungarysta, poeta, a obecnie hydraulik-amator – opuścił kraj tuż przed stanem wojennym. Inni bohaterowie to Adela – służąca Pani Z., chłopka z Białostockiego; Bela – przyjaciółka Pani Z. oraz Paulina – mieszkająca w Izraelu córka głównej bohaterki.

"Boulevard Voltaire", jak mówił Andrzej Bart w jednym z wywiadów, jest opowieścią o trudnej albo nawet niemożliwej miłości. Przypadkowy kontakt Pani Z. z hydraulikiem przeradza się w bliższą znajomość. Łączy ich miłość do muzyki klasycznej, dobrze się im razem rozmawia, idą na koncert, do kina. Odkrywają również coś jeszcze – że obydwoje są samotni, że ich życie, to prawdziwe życie, powoli przemija. A może w ogóle się nigdy nie zaczęło. "Za młodu chce się być nie wiadomo kim – mówi w pewnym momencie Pan R. – a kiedy się nie udaje, reszta mija szybko i bez smaku".   

/

We wzajemnej bliskości przeszkadzają bohaterom "Boulevard Voltaire" niegasnące, jak się okazuje, różnice, dawne animozje, żywe wciąż stereotypy. Mąż pani Z., także Żyd, przeżył wojnę dzięki Polakom. Ale już wielu jej bliskich kolegów zginęło z ręki lub podszeptu Polaków. Z kolei Pan R. przypomni w pewnym momencie sytuacje odwrotne, w których to Żydzi zachowywali się nieprzyzwoicie względem Polaków, choćby w okresie zaborów. Na dodatek Paulina przylatuje z Tel Avivu, zaniepokojona, że matkę chce usidlić jakiś "goj", w dodatku Polak, zatem pewnie alkoholik...

"Boulevard  Voltaire" to pierwszy tekst dramatyczny Andrzeja Barta, wybitnego scenarzysty (nagroda filmowa Orzeł 2010 w kategorii najlepszy scenariusz za "Rewers"; Złota Kaczka dla najlepszego scenarzysty sezonu 2009/2010), prozaika (Nagroda Kościelskich, nominacje do nagrody Nike i nagród Angelusa), autora filmów dokumentalnych. Warto dodać, że współtworzony przez niego, wielokrotnie nagradzany "Rewers" był w ubiegłym roku polskim kandydatem do Oskara.

/

Bart – pisał Przemysław Czapliński – traktuje słowo jak budulec zmysłowego, zwłaszcza słuchowego, doświadczania świata. W słuchowisku, które będziemy mieli okazję usłyszeć na antenie Dwójki, bierze udział plejada polskich aktorów. Ta znakomita obsada w połączeniu ze sztuką naszego wybitnego autora gwarantują wielką artystyczną ucztę.    

 

 


Andrzej Bart "Boulevard  Voltaire"

Reżyseria: Andrzej Bart
Realizacja: Andrzej Brzoska

Obsada:
Pani Z. – Danuta Stenka
Pan R. – Władysław Kowalski
Adela, służąca pani Z. – Stanisława Celińska
Bela, przyjaciółka pani Z. – Anna Chodakowska
Paulina, córka pani Z. – Julia Kijowska

Słuchowisko zostało zrealizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

4 grudnia (sobota), godz. 18:00

 

(jp, cytaty za: "Dialog", 2010/9)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak