"Próba rekonstrukcji" - premiera na stulecie urodzin Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 07:00
W przeddzień setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, na antenie Programu 2 Polskiego Radia miała miejsce premiera słuchowiska "Próba rekonstrukcji" – według prozy pisarza oraz w adaptacji i reżyserii Dariusza Błaszczyka. 
Nagranie słuchowiska Próba rekonstrukcji. Od lewej: Adam Woronowicz, Karolina Bacia, Dariusz Błaszczyk
Nagranie słuchowiska "Próba rekonstrukcji". Od lewej: Adam Woronowicz, Karolina Bacia, Dariusz BłaszczykFoto: Kusinski Wojciech/PR

Słuchowisko "Próba rekonstrukcji" oparte jest na tekstach prozatorskich Tadeusza Różewicza z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Tytuł, nawiązujący do jednego z jego opowiadań, otwiera jednak znacznie szersze pole interpretacji, odniesień i odwołań do twórczości urodzonego sto lat temu poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty.

- Głównym założeniem narracyjnym premierowej radiowej realizacji jest koncepcja Tadeusza Różewicza głosząca, że życie człowieka to pewnego rodzaju film, który się zapisuje w naszym mózgu i umiera razem z nami. Indywidualizm i niepowtarzalność losu każdej jednostki ludzkiej czyni jej doświadczenie życiowe odrębnym twórczym bytem, stwarzanym niczym dzieło genialnego reżysera - wyjaśnia Kinga Michalska z redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia.

Boze narodzenie 2013 Różewicz.jpg
Kamil Różewicz: ojciec był cichy i oszczędny w słowach

Słuchowisko "Próba rekonstrukcji" w adaptacji i reżyserii Dariusza Błaszczyka ukazuje niezwykłą współczesność i aktualność Różewiczowskiej prozy. Z tekstem literackim ściśle powiązana jest warstwa muzyczna, będąca tu kluczem do świadomych i podświadomych myśli głównego bohatera – profetycznych wizji dotyczących kultury, cywilizacji, wiary, społeczeństwa…

Zobacz też:

***


Próba rekonstrukcji 1200.jpg
"Próba rekonstrukcji". "To jedna z moich najważniejszych realizacji radiowych"

Tadeusz Różewicz "Próba rekonstrukcji"

Reżyseria i adaptacja: Dariusz Błaszczyk

Muzyka: Muzyka: Andrzej Izdebski feat. Izabella Sawicka

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska  

Obsada: Adam Woronowicz, Henryk Talar, Karolina Bacia, Marta Dobecka 

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 8.10.2021

Godzina emisji: 17.00

info. prasowa

Czytaj także

Stypendium Baczyńskiego dla Różewicza. "Szukano poety niekoniecznie takiego samego"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 13:41
- Kapituła stypendium brała pod uwagę poetów wybitnych, ale nieco starszych. Oprócz Różewicza inni z pokolenia Baczyńskiego nie przeżyli. Ani Gajcy, ani Trzebiński. Zbigniew Herbert był już nieco za stary do otrzymania takiej nagrody - mówiła w Dwójce profesor Marta Wyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Braterstwo poezji. Korespondencja Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 20:30
- Miłosz odnosi się do Różewicza z sympatią, szacunkiem, chociaż niejednokrotnie ma też zastrzeżenia do jego poezji, natomiast nie ma w nim aż takiego nakierowania, wychylenia, jakie widzimy u Różewicza na Czesława Miłosza - mówił o relacji poetów Emil Pasierski, redaktor tomu "Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013".
rozwiń zwiń