Kamil Różewicz: ojciec był cichy i oszczędny w słowach

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:21
- Dom ojca był zawsze oazą spokoju i ciszy. Koledzy dziwili się: dlaczego u was jest tak cicho? Ta cisza ukształtowała nas wszystkich - opowiadał w audycji "Dwie do setki" Kamil Różewicz, starszy syn Tadeusza Różewicza, którego siódma rocznica śmierci mija właśnie dziś (24.04).
Audio
  • Wspomnienia o Tadeuszu Różewiczu (Dwie do setki/Dwójka)
Od lewej: Kamil Różewicz, Julia Różewicz z synkiem, rząd dolny: Wiesława Różewicz, Tadeusz Różewicz. Boże Narodzenie 2013 r.
Od lewej: Kamil Różewicz, Julia Różewicz z synkiem, rząd dolny: Wiesława Różewicz, Tadeusz Różewicz. Boże Narodzenie 2013 r.Foto: Archiwum prywatne

To było szczególne wydanie audycji "Dwie do setki". Bo jak stworzyć spójną opowieść o artyście, który z taką chęcią posługiwał się kolażem i niekonsekwencją? Który opowiadał o dramatycznej kondycji człowieka XX i XXI wieku, próbującego odnaleźć się w poszatkowanym świecie, gdzie to, co powszednie i banalne, zderza się z Metafizyką?

Posłuchaj
183:58 2021_04_24_15_00_05_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Wspomnienia o Tadeuszu Różewiczu (Dwie do setki/Dwójka)

 

Tadeusz Różewicz forum 1200.jpg
"Pułapka" Różewicza. Premiera słuchowiska w Dwójce!

Był to szkic do biografii rozproszonej Tadeusza Różewicza. Ciepła opowieść o człowieku kochanym i kochającym, któremu wnuczka liczyła siwe włosy na głowie. Do czasu, kiedy stały się niepoliczalne.

Zwyczajny ojciec i dziadek

- W domu nie mówiliśmy o dziadka zawodzie, o sławie. Nasze relacje były czysto osobiste - podkreśliła Julia Różewicz, wnuczka poety. - Kiedy byłam studiach, na filologii czeskiej, to czasami rozmawialiśmy w kontekście przekładów dziadka twórczości na język czeski. Troszeczkę. Rodzice byli bardziej zaangażowani - dodała.

Kamil Różewicz, jak przyznaje, twórczością ojca zainteresował się bardzo późno. - Jako dorosły człowiek zacząłem go rozumieć, bo jako dziecko byłem prześladowany przez nauczycielki, które chciały się koniecznie czegoś dowiedzieć o ojcu i bardzo mnie dręczyły - wspominał. - Ja o ojcu mogłem powiedzieć jako o człowieku, a nie jako o twórcy.

Czytaj także:

Dostęp do codzienności i intymności procesu tworzenia to niewątpliwie przywilej najbliższych artystom osób. Jak wyglądało to w domu Różewiczów? - Ojciec zamykał się i otaczał szczelnie ciszą - zaznaczył Kamil Różewicz. - W domu panowała cisza, do której zostałem przyzwyczajony i wdrożony. Do tej pory nie znoszę hałasu.

Dowód wielkiej miłości

Szuflady, szafki, witrynki, wszędzie pełno było bibelotów, wycinków z gazet, podkładek pod piwo. Tak wyglądało biurko i szuflady Tadeusza Różewicza. - Oddaliśmy to wszystko do Ossolineum, niech oni się martwią - śmiała się Julia.

Wśród "szpargałów" bliscy znaleźli zupełnie zjawiskowe znalezisko: adres do agenta Meryl Streep, której poeta był zagorzałym wielbicielem. - Dziadek chodził na wszystkie jej filmy - podkreśliła wnuczka. - Był w Meryl Streep zakochany - wtórował jej wuj Kamil.

Czy z wzajemnością? Rodzina nie ma pewności, ale w tej sprawie prowadzi prywatne śledztwo, z którego wynika, że aktorka zna tomik "New Poems" Tadeusza Różewicza, przetłumaczony przez Billa Johnstona. - Wiersze podobały jej się na tyle, że jeden z nich zaśpiewała - opowiadał Kamil Różewicz.

- Udało nam się ustalić, że podczas premiery tego tomiku tłumacz dostał nagrodę za przekład. Ta premiera łączyła się z jubileuszem wydawnictwa. Meryl Streep brała w nim udział i zaśpiewała jeden z wierszy - dopowiedziała pani Julia. - Wiemy to i nie wiemy - dodała.

POSŁUCHAJ: Adam Ferency czyta "Opowiadania" Różewicza >>>>

W audycji spotkaliśmy się także z poetą Tadeuszem Dąbrowskim, z którym rozmawialiśmy o sile Różewiczowskiej frazy.

Krzysztof Zygma i Jolanta Dąbrowska z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomsku zabrali nas szlakiem braci Różewiczów w mieście ich młodości; prof. Barbara Osterloff przybliżyła historię najważniejszych dramatów autora "Kartoteki", a Waldemar Modestowicz opowiadał o tym, jak Mowę (sic!) Różewicza, czyli Słowo i Ciszę, oddać w radiowym teatrze wyobraźni. Obecny był także sam Mistrz - w bogatych nagraniach Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili:  Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

Goście: Julia Różewicz (wnuczka Tadeusza Różewicza), Kamil Różewicz (syn Tadeusza Różewicza), Tadeusz Dąbrowski (poeta), Krzysztof Zygma, Jolanta Dąbrowska (Młodzieżowy Dom Kultury w Radomsku), prof. Barbara Osterloff (profesor na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie), Waldemar Modestowicz (reżyser słuchowisk radiowych)

Data emisji: 24.04.2021

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Spotkanie z klasyką. Tadeusz Różewicz: "Białe małżeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 13:48
W związku z pierwszą rocznicą śmierci znakomitego poety i dramaturga przypomnimy radiową realizację "Białego małżeństwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stara kobieta wysiaduje" Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 12:00
W sobotę, 5 maja, o godzinie 19:00  zapraszamy do radiowej Dwójki  na słuchowisko Tadeusza Różewicza "Stara kobieta wysiaduje" na podstawie sztuki pod tym samym tytułem. Adaptacja radiowa i reżyseria Waldemar Modestowicz.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Recycling" Różewicza - słuchowisko w rytmie poezji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 16:33
W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem" przypomieliśmy słuchowisko "Recycling" będące adaptacją wierszy Tadeusza Różewicza, w reżyserii Waldemara Modestowicza.
rozwiń zwiń