"Windziarz" Anibala Machady

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2011 12:00
W sobotni wieczór brazylijska sztuka "Windziarz" - z tytułową rolą Mieczysława Voita, którego postać i kreacje aktorskie warto przypomnieć w 20. rocznicę śmierci.

W tym roku minęła 20. rocznica śmierci tego wybitnego aktora teatralnego, filmowego i radiowego. Karierę rozpoczął w krakowskim Teatrze Rapsodycznym u Mieczysława Kotlarczyka, później występował w Łodzi u Kazimierza Dejmka, wreszcie w teatrach warszawskich: Narodowym, Dramatycznym, Ateneum, na Woli i Polskim. Jedną z jego ostatnich ról scenicznych był mecenas w "Adwokacie i różach" Jerzego Szaniawskiego.

Mieczysław Voit zagrał w wielu serialach i filmach - między innymi w "Krzyżakach", "Matce Joannie od Aniołów", w "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy, "Komediantce". Żywo współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Czytał powieści w odcinkach - m.in. "Lorda Jima" Conrada - występował w serialach radiowych, choćby w "Mistrzu i Małgorzacie" wg powieści M. Bułhakowa i w wielu słuchowiskach.

Tytułowy Windziarz  - bohater słuchowiska wg opowiadania Anibala Machado - jest postacią bardzo tajemniczą. Mieszkańcy bloku, w którym obsługuje windę, lubią go, darzą zaufaniem i traktują jak dobrego znajomego, zwierzając się z wielu własnych rozterek, spostrzeżeń i tajemnic. Nasz bohater też ma swoją tajemnicę, której jednak pilnie strzeże....

Anibal Machado  - "Windziarz". Przekład Janina Klave. Adaptacja i reżyseria - Andrzej Piszczatowski. W roli tytułowej Mieczysław Voit.

Wieczór ze słuchowiskiem, 13 sierpnia (sobota), godz. 19:15