Cierpienia rosyjskiej duszy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 19:40
Słuchowisko według "Obłomowa" Iwana Gonczarowa, jednej z najgłośniejszych dziewiętnastowiecznych powieści rosyjskich, już dziś o 22. Zapraszamy!

Ilija Obłomow, tytułowy bohater książki rosyjskiego prozaika, to mieszkający w Petersburgu zubożały szlachcic. Nie należy on do osób aktywnych  życiowo. Wręcz przeciwnie: dnie całe spędza w łóżku, w swoim pokoju, pogrążając się w marazmie i bezsilności, melancholijnie marząc o romantycznie miłości.

Ten zastraszający, tragikomiczny brak woli działania próbuje zmienić przyjaciel Obłomowa, Sztolc. Z pomocą przyjść ma mu przyjść Olga Siergiejewna, bardzo energiczna, a przy tym młoda i piękna kobieta…

 

Iwan Gonczarow "Obłomow"

Przekład Nadziei Druckiei , adaptacja Witolda Malesy, reżyseria Jana Warenyci.

Występują m.in. Agata Kulesza, Monika Kwiatkowska, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Wakuliński, Tomasz Zaliwski, Wojciech Wysocki, Jacek Rozenek.
Nagranie archiwalne.

18 listopada (piątek), godz. 22:00

Interesującą ilustracją do opowieści Gonczarowa jest jedna z piosenek Jacka Kaczmarskiego...

Czytaj także

Poezja śmiertelnie niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 14:20
Jeden z wierszy Osipa Mandelsztama spowodował zesłanie na katorgę jego autora. Innym wierszem - napisanym wbrew swoim ideałom - poeta próbował się ratować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemia pod stopami poety

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2011 12:10
Niedawno minęła 120. rocznica urodzin poety Osipa Mandelsztama. Na rozmowę z tłumaczem zbioru jego wierszy zaprasza Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń