X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Budzi największe pożądanie Francuzów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 10:49
Sylwestrowe słuchowisko w Dwójce: "Zielony frak" Caillaveta i Flersa, komediofarsa o pogoni francuskiej elity za pewnym szykownym strojem…
Budzi największe pożądanie Francuzów
Foto: Moonik/Wikipedia, lic. CC

Tytułowy zielony frak (fr. habit vert), a precyzyjniej – czarny frak z wyhaftowanymi zielonymi palmami akademickimi to obiekt pożądania francuskich poetów, powieściopisarzy, filozofów, lekarzy i naukowców – jest on bowiem strojem członka Akademii Francuskiej, prestiżowej korporacji naukowej zrzeszającej najwybitniejszych naukowców. Wokół tej części garderoby, a raczej wokół tego, co symbolizuje, rozgrywa się komedia Gastona Armana de Caillaveta i Roberta de Flersa.
"Zielony frak”, komediofarsa z 1912 roku, wyszła spod pióra popularnej w pierwszych dekadach XX wieku autorskiej spółki de Caillavet – de Fleurs. Komedie bulwarowe tego duetu, które – jako gatunek – ogromny sukces odnosiły szczególnie we Francji były również z powodzeniem grywane w Polsce w okresie międzywojennym. W tej radiowej realizacji (przypomnijmy, że Polskie Radio zrealizowało tę komedię w latach 50. XX wieku) galerię zabawnie sportretowanych postaci, dialogi nasycone humorem sytuacyjnym otrzymujemy w mistrzowskim wykonaniu znakomitych aktorów.
Adaptacja: Ewa Stocka-Kalinowska
Przekład: Zofia Jachimecka
Reżyseria: Jan Warenycia
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Marcin Troński (Hrabia Hubert de Latour-Latour), Krzysztof Wakuliński (Książę de Maulevrier), Krzysztof Tyniec (Maestro Parmeline), Zdzisław Wardejn (Pinchet), Andrzej Blumenfeld (Pan Durand - Prezydent), Marcin Przybylski (Benin), Janusz Rafał Nowicki (Generał), Monika Kwiatkowska (Księżna de Maulevrier), Monika Pikuła (Brygida Touchard), Marta Kurzak (Pani Jeanvre)
31 grudnia (poniedziałek), godz. 21.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od farsy do Akademii Francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 11:06
Barwne dzieje francuskiej spółki autorskiej Caillavet-Flers.
rozwiń zwiń