"Smuga cienia". Conrad w systemie binauralnym

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 14:57
Premiera radiowej adaptacji słynnej powieści Josepha Conrada, należącej do światowego kanonu literatury.
Nagranie słuchowiska Smuga cienia
Nagranie słuchowiska "Smuga cienia"Foto: Piotr Piorun

brzoska bajtlik smuga cienia 1200.jpg
Andrzej Brzoska: system binauralny realizuje nasze tęsknoty

"Smuga cienia" to historia Josepha (w tej roli Piotr Bajtlik), młodego oficera marynarki handlowej, który niespodziewanie dostaje propozycję, by zostać kapitanem statku, którego dotychczasowy dowódca zmarł w tajemniczych okolicznościach. To jego pierwsze tak poważne zadanie. Ma odstawić statek do portu macierzystego, jednak szybko przekonuje jego załoga jest bardzo niezdyscyplinowana i sprawia wiele kłopotów. Dodatkowo niemal wszyscy marynarze, na czele z pierwszym oficerem, Burnsem (Szymon Kuśmider), zapadają na cholerę. Warunki atmosferyczne powodują, że statek stoi na środku oceanu w oczekiwaniu na wiatr, który poniesie ten „pływający cmentarz” w stronę portu destynacji.

Bohater zmaga się nie tylko z okolicznościami zewnętrznymi, przekracza także symboliczną granicę między młodością i dorosłością, stając się dojrzałym i odpowiedzialnym nie tylko za siebie. Doznaje tej chwili "w której spostrzega się przed sobą smugę cienia ostrzegającą cię, że dzień pierwszej młodości dobiegł już końca".

W słuchowisku niezwykły duet aktorski stworzyli Piotr Bajtlik i Szymon Kuśmider. Ich swoisty pojedynek znakomicie podkreśla niezwykle transowa muzyka Jacaszka, a także zastosowana przez Andrzeja Brzoskę, reżysera dźwięku słuchowiska, technika nagrań binauralnych. Umożliwia ona kreację i lokalizację przestrzenną wykorzystującą zdolność do przestrzennego odbioru nagrania, a co za tym idzie daje w pełni satysfakcjonujące wrażenia estetyczne. Nadzwyczajny realizm potęguje odbiór treści słuchowiska.

Nagrania rejestrowane w systemie binauralnym są przeznaczone przede wszystkim do słuchania przy pomocy słuchawek. Wobec niespotykanej w historii radia i fonografii skali popularności słuchania na słuchawkach w ostatnich latach, propozycja słuchowiska nagranego binauralnie wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu, a także wzbogaca formę i daje szansę na poszerzenie audytorium.

Joseph Conrad "Smuga cienia" 

przekład: Jadwiga Korniłowiczowa

reżyseria: Dariusz Błaszczyk

reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

opracowanie muzyczne: Krzysztof Dziuba

muzyka: Jacaszek

obsada: Piotr Bajtlik (Joseph), Szymon Kuśmider (Burns/Kapitan), Adam Ferency (Kapitan Giles), Paweł Ciołkosz (Ransome), Robert Czebotar (Hamilton), Włodzimierz Press (Kierownik klubu), Henryk Talar (Kapitan Ellis), Tadeusz Borowski (Doktor), Paweł Szczesny (Kapitan Kent), Robert Jarociński (Kapitan Melity), Mirosław Wieprzewski (Sternik Gambrill), Mateusz Kwiecień (Urzędnik Kapitanatu), marynarze: Piotr Piksa, Krzysztof Szczepaniak, Mateusz Weber, Jakub Szydłowski, Szymon Roszak, Przemysław Wyszyński, tragarze malajscy: Dampi, Faisal Nurrachman, Dana Rosyada.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze sluchowiskiem 

Data emisji: 6.10.2018

Godzina emisji: 21.00

pg

Zobacz więcej na temat: słuchowisko
Czytaj także

Dwa Teatry 2018. Wiktoria Gorodeckaja: miałam kaszel, może stąd ta nagroda?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 12:50
- Zdradzę Państwu tajemnicę. W słuchowisku Ordonka jest chora i ja w czasie nagrania też byłam chora, więc ten kaszel nie był udawany. Nie wiem, może dlatego ta nagroda? - śmiała się w Dwójce aktorka, opowiadając o słuchowisku, które zdobyło Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry 2018.
rozwiń zwiń