Andrzej Brzoska: system binauralny realizuje nasze tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 11:06
- Tęsknota do budowania przestrzeni objawiała się od początku istnienia słuchowiska. Z większą siłą zabrzmiała w latach 70., kiedy to królował system kwadrofoniczny na cztery głośniki - mówił w Dwójce ceniony reżyser dźwięku, przed premierą słuchowiska "Smuga cienia".
Audio
  • Reżyser dźwięku Andrzej Brzoska o słuchowisku "Smuga cienia" zrealizowanym w technice binauralnej (Poranek Dwójki)

Radiowa adaptacja słynnej powieści Josepha Conrada pojawi się na antenie Dwójki w sobotę (6.10) o godz. 21. Produkcja Teatru Polskiego Radia została zrealizowana w technice binauralnej.

- Jest to powrót czegoś dobrego, wymyślonego dawno temu. Trzeba tu sięgnąć do końca XIX wieku, kiedy to francuska telefonia zaproponowała usługę transmisji z Opery Paryskiej z Komedii Francuskiej przez telefon. Żeby odbierać taką transmisję trzeba było mieć dwa aparaty telefoniczne, dwie słuchawki, które przykładało się do obu uszu. Potem chciała to przejąć radiofonia, ale niestety odbiorniki były bardzo drogie, a potrzeba było aż dwóch, więc system ten zaniknął. Natomiast wiedza o nim cały czas jest. Dochodzi do tego pewna bardzo sprzyjająca okoliczność - mianowicie bardzo wiele osób słucha poprzez słuchawki. Nagranie binauralne jest właśnie im dedykowane - tłumaczył Andrzej Brzoska.

Smuga cienia 1200.jpg
"Smuga cienia". Conrad w systemie binauralnym

W jaki sposób nagrywa się taki rodzaj słuchowiska? Dlaczego twórcy zdecydowali się akurat na "Smugę cienia" Conrada? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 9.30

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/pj

Czytaj także

Dwa Teatry 2018. Wiktoria Gorodeckaja: miałam kaszel, może stąd ta nagroda?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 12:50
- Zdradzę Państwu tajemnicę. W słuchowisku Ordonka jest chora i ja w czasie nagrania też byłam chora, więc ten kaszel nie był udawany. Nie wiem, może dlatego ta nagroda? - śmiała się w Dwójce aktorka, opowiadając o słuchowisku, które zdobyło Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry 2018.
rozwiń zwiń