"Wielka improwizacja". Posłuchaj nagrodzonego słuchowiska!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:44
W sobotni wieczór przypomnieliśmy słuchowisko Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego, które zdobyło Grand Prix zakończonego właśnie 19. Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.
Audio
  • "Wielka improwizacja". Posłuchaj nagrodzonego słuchowiska!
Jerzy Radziwiłowicz i Piotr Fronczewski
Jerzy Radziwiłowicz i Piotr FronczewskiFoto: Piotr Piorun/PR

Akcja "Wielkiej improwizacji" Wojciecha Tomczyka rozgrywa się na stadionie piłkarskim. W czasie meczu warszawskiej Legii z Cracovią, który odbył się 3 maja 1967 roku, Kazimierz Dejmek (w tej roli Piotr Fronczewski) próbuje namówić czterdziestoczteroletniego wówczas Gustawa Holoubka (Jerzy Radziwiłowicz), by przyjął rolę Gustawa-Konrada w planowanym przez niego na deskach Teatru Narodowego przedstawieniu "Dziadów". "Profesor", jak wówczas był już nazywany Holoubek, opiera się propozycji, wynajdując liczne powody, dla których nie może i nie powinien zagrać tej istotnej przecież w aktorskim życiorysie roli. Dopiero prowokacja dyrektora Dejmka doprowadza Gustawa do niecodziennego zachowania...

Grand Prix dla słuchowiska Dwójki "Wielka improwizacja">>>

Słuchowisko Wojciecha Tomczyka to fantazja na temat polskich mitów romantycznych. Czy kibice na stadionie piłkarskim to rząd dusz, jakiego pragnie Mickiewiczowski Konrad?

Obsada: Piotr Fronczewski (Kazimierz), Jerzy Radziwiłowicz (Gustaw), Andrzej Mastalerz (Spiker / Guślarz), gwary: Barbara Zielińska, Wojciech Chorąży, Cezary Kwieciński, Damian Kulec, Mikołaj Klimek, Janusz Wituch, Tomasz Jarosz, Norbert Kaczorowski

Reżyseria Janusz Zaorski,

Realizacja akustyczna Andrzej Brzoska

Opr. muz. Marian Szałkowski.

***

Retransmisja w "Wieczorze ze słuchowiskiem" odbyła się w sobotę (1.06) o godz. 19.00.

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Wojciech Tomczyk
Czytaj także

Wojciech Tomczyk: piszę, bo nie mogę znieść kłamstwa

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 18:10
- Kiedy postanowiłem napisać pierwszą sztukę "Wampir" o sprawie braci Marchwickich, wiedziałem, że prędzej czy później ten temat musi wejść do debaty publicznej - mówił o swojej motywacji twórczej dramaturg wyróżniony Nagrodą Literacką Skrzydła Dedala 2018.
rozwiń zwiń