Wojciech Tomczyk: piszę, bo nie mogę znieść kłamstwa

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 18:10
- Kiedy postanowiłem napisać pierwszą sztukę "Wampir" o sprawie braci Marchwickich, wiedziałem, że prędzej czy później ten temat musi wejść do debaty publicznej - mówił o swojej motywacji twórczej dramaturg wyróżniony Nagrodą Literacką Skrzydła Dedala 2018.
Audio
  • Wojciech Tomczyk o swojej twórczości dramaturgicznej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wojciech Tomczyk
Wojciech TomczykFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jury tej przyznawanej przez Bibliotekę Narodową nagrody (Włodzimierz Bolecki, Tomasz Bocheński, Antoni Libera, o. Janusz Pyda OP) wyróżniło Wojciecha Tomczyka za "odwagę zmierzenia się z dramatycznymi tematami historii współczesnej, przedstawionymi w oryginalnej formie, z niezwykłym kunsztem artystycznym, i nawiązującymi do najwybitniejszych osiągnięć polskiej oraz europejskiej tradycji literackiej".

Wojciech Tomczyk. "Scenarzysta rzadko czyta dla przyjemności". Zobacz więcej >>>

Laureat wyznał w Dwójce, że nagroda za tom "Dramaty" wzbudziła w nim głęboką refleksję, ponieważ nie postrzega siebie jako pisarza. - Nie czuję się mistrzem pięknego słowa, wzorem dla mnie jest prostota i lakoniczność pisarzy takich jak Maria Dąbrowska, a z drugiej strony XX-wieczna neobarokowa twórczość w rodzaju Witkacego, Mrożka, czy Gombrowicza.

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" wyznał, że pisze dramaty z wewnętrznej potrzeby. - Ktoś musiał poruszyć te tematy. Coś musi we mnie głęboko siedzieć, żebym to na serio napisał. Muszę dużo dać z siebie, pisać otwarcie, muszę mówić o moich prawdziwych niepokojach.

Wojciech Tomczyk opowiadał, że w szczególny sposób zajmuje go kwestia przyszłości Europy, czemu dał wyraz w sztuce "Marszałek". Dramaturg wyjaśnił też, w jaki sposób aresztowanie przez milicję w czasach studenckich, przyczyniło się do jego zainteresowania tematem wampira z Zagłębia. Gość audycji zdradził ponadto, co wspólnego ma sztuka "Bezkrólewie" z jego decyzją o rzuceniu palenia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Wojciech Tomczyk (dramaturg)

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 17.30

bch/mko

Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla kogo nagroda im. Jana Długosza?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
- Każdy z jurorów konkursu kieruje się własnymi kryteriami, ale wszyscy są zgodni, że muszą to być książki, które z najwyższym profesjonalizmem próbują rozwiązać jakiś istotny problem. Powinny też dotyczyć spraw istotnych dla współczesności - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od baraku do pałacu. Dzieje Instytutu Badań Literackich

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 16:34
- Pierwszego dnia byłam na zebraniu zespołu kształtującego się wówczas "Słownika współczesnych pisarzy polskich". I trafiłam na awanturę o przecinek i kropkę - wspominała swoje początki w Instytucie Badań Literackich prof. Ewa Głębicka.
rozwiń zwiń