"Wielka improwizacja". Dejmek i Holoubek na stadionie piłkarskim

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 14:44
W przeddzień 83. urodzin Dwójki przypomnieliśmy słuchowisko Wojciecha Tomczyka, które w ubiegłym roku zdobyło Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.
Audio
  • "Wielka improwizacja". Posłuchaj nagrodzonego słuchowiska!
Jerzy Radziwiłowicz i Piotr Fronczewski
Jerzy Radziwiłowicz i Piotr FronczewskiFoto: Piotr Piorun/PR

Akcja "Wielkiej improwizacji" Wojciecha Tomczyka rozgrywa się na stadionie piłkarskim. W czasie meczu warszawskiej Legii z Cracovią, który odbył się 3 maja 1967 roku, Kazimierz Dejmek (w tej roli Piotr Fronczewski) próbuje namówić czterdziestoczteroletniego wówczas Gustawa Holoubka (Jerzy Radziwiłowicz), by przyjął rolę Gustawa-Konrada w planowanym przez niego na deskach Teatru Narodowego przedstawieniu "Dziadów". "Profesor", jak wówczas był już nazywany Holoubek, opiera się propozycji, wynajdując liczne powody, dla których nie może i nie powinien zagrać tej istotnej przecież w aktorskim życiorysie roli. Dopiero prowokacja dyrektora Dejmka doprowadza Gustawa do niecodziennego zachowania...

Grand Prix dla słuchowiska Dwójki "Wielka improwizacja" >>>

Słuchowisko Wojciecha Tomczyka to fantazja na temat polskich mitów romantycznych. Czy kibice na stadionie piłkarskim to rząd dusz, jakiego pragnie Mickiewiczowski Konrad?

Obsada: Piotr Fronczewski (Kazimierz), Jerzy Radziwiłowicz (Gustaw), Andrzej Mastalerz (Spiker / Guślarz), gwary: Barbara Zielińska, Wojciech Chorąży, Cezary Kwieciński, Damian Kulec, Mikołaj Klimek, Janusz Wituch, Tomasz Jarosz, Norbert Kaczorowski

Reżyseria: Janusz Zaorski,

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opr. muz. Marian Szałkowski.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem 

Data emisji: 29.02.2020

Godzina emisji: 19.00

pg/am

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Wojciech Tomczyk
Czytaj także

Wojciech Tomczyk: piszę, bo nie mogę znieść kłamstwa

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 18:10
- Kiedy postanowiłem napisać pierwszą sztukę "Wampir" o sprawie braci Marchwickich, wiedziałem, że prędzej czy później ten temat musi wejść do debaty publicznej - mówił o swojej motywacji twórczej dramaturg wyróżniony Nagrodą Literacką Skrzydła Dedala 2018.
rozwiń zwiń