Andrzej Korzyński, nowości i różności

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 12:30
W tym wydaniu "Muzyki w kadrze" - różności! Przede wszystkim powrót do muzyki Andrzeja Korzyńskiego, a to za sprawą czekającego nas koncertu "Korzyński Ultimate" projektu Akademia Pana Korzyńskiego, który odbędzie się 12 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Andrzej Korzyński od dzieciństwa kochał muzykę, najpierw śpiew, potem kompozycję
Andrzej Korzyński od dzieciństwa kochał muzykę, najpierw śpiew, potem kompozycjęFoto: PR2

Skład zespołu - zacny, a więc można spodziewać się wszystkiego najlepszego. Zanim jednak usłyszymy, jak brzmią nowe interpretacje tematów Korzyńskiego, sięgnęliśmy w audycji po kilka z nich w oryginalnych wersjach. Była też możliwość zdobycia wejściówek na koncert "Korzyński Ultimate"!

A co oprócz powrotu do muzyki autora ścieżki dźwiękowej "W pustyni i w puszczy"? Nowości, wśród nich m. in.:

  • bombastyczna muzyka do serialu "One Piece" z udziałem Marcina Patrzałka,
  • spokojna muzyka ilustracyjna Briana Eno,
  • pory roku Rebeki Karijord,
  • nowe ścieżki dźwiękowe Beara McCreary'ego, Roberta Akiki, Aubreya Lowe'a, Michaela Abelsa oraz Gustava Santaolalli.

Posłuchaj
89:45 2023_09_10 11_00_08_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Andrzej Korzyński, nowości i różności (Muzyka w kadrze/Dwójka) 

W jednej z poprzednich audycji pojawiło się dużo muzyki filmowej korzystającej z języka jazzu aranżowanego na big bandy.  

Pierwszą część wypełniła zatem muzyka Dona Ellisa do "Francuskiego łącznika" (wspomnieliśmy Williama Friedkina...), kompozycje Justina Hurwitza i Tima Simoneca do "Whiplash", nie zabrakło też Duke'a Ellingtona ("Anatomia morderstwa"), jazzowego opracowania muzyki Henryka Warsa (Hołownia i Pulcyn), a także świetnej ścieżki dźwiękowej Ludovica Bource'a do filmu "Szczęście Mikołajka". Wspomnieliśmy też nieodżałowanego Robbiego Robertsona ("Irlandczyk"). To w pierwszej części.

W drugiej - nowości: wróciliśmy na chwilę do muzyki z filmu "Barbie" w opracowaniu Marka Ronsona i Andrew Wyatta, posłuchaliśmy, jaką muzykę filmową pisze brat Billie Eilish, Finneas O’Connell, poznaliśmy nowe nagrania filmowe Hani Rani, Wojciecha Urbańskiego, Carstena Nikolaia. Ta część była elektroniczna, ambientowa, przestrzenna. I trochę spokojniejsza, ponieważ w pierwszej części pojawiły się nagrania, w których energii muzycznej nie brakuje.

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 10.09.2023

Godz. emisji: 11.00

mgc/pg